Ege Haberleri

EGE

  Karşıyaka tramvayı için iptal davası

  Utku BOLULU, (DHA)
  19 Eylül 2015 - 17:24Son Güncelleme : 19 Eylül 2015 - 17:24

  KARŞIYAKA'da bazı sivil toplum örgütleri tramvay projesinin iptal edilmesi için dava açtı. Güzergahı esnafa zarar vereceği için eleştiren, trafik sıkışıklığını arttırıcağını öne süren Karşıyaka demokratik kitle örgütleri taleplerinin sahile nostajlik tramvay olduğunu açıkladı.

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi'nin Yamanlar Dağı eteklerine yapmayı planladığı Katı Atık Bertaraf Tesisi'ne muhalefetleriyle kamuoyunda adını duyuran, Karşıyaka Birliği ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Yıldırım'ın sözcülüğünü yaptığı bazı demokratik kitle örgütleri, yapımı devam eden tramvay projesinin de durdurulmasını istedi. Yıldırım, kendilerinin nostaljik tramvay istediğini, ancak mevcut projenin elektrikli tren projesi olduğunu söyledi. Proje ve detayları hakkında halkın görüşlerinin alınmadığını, proje ve ihale süreci öncesinde bilgilendirme yapılmadığını belirten Yıldırım, projenin iptali nedeniyle Büyükşehir Belediyesi'ne başvurduklarını, ancak yanıt alamadıklarını açıkladı.

  Karşıyaka tramvayı için iptal davası

  Bu nedenle projenin yürütmesinin durdurulması ve iptali için İdare Mahkemesi'ne dava dilekçesini verdiklerine dikkat çeken Yıldırım, "Sahil şeridi ve Mavişehir bölgesinde araç sayısı 2030 yılında 2 kat artacak. Tramvay nedeniyle daralan yol trafik sıkışıklığına yol açacak. ÇED raporu alınmaması, halkın bilgisine başvurulmaması, elektrik tellerinin insan hayatı için tehlike oluşturması, aktif yeşil alanların azalması nedeniyle itiraz ediyoruz" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı