Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Karşıyaka İnsanlık Anıtı'ndan vazgeçti

  Utku Bolulu - Mücahit Bektaş / İZMİR DHA)
  28 Ocak 2011 - 14:03Son Güncelleme : 28 Ocak 2011 - 14:04

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın“Ucube” dediği ve yıkımı için hazırlık yapılan Kars’taki anıt heykele talip olan İzmir’in Karşıyaka İlçe Belediyesi, inceleme ve yapılan görüşmeler sonunda isteğinden vazgeçti. Karşıyaka Belediye Başkanı CHP’li Cevat Durak, "Caymadık. Heykeltıraş, sanat çevreleri ve kamuoyunun görüşleri ve teknik rapor doğrultusunda heykelin Kars’ta tamamlamasının doğru olduğuna karar verdik." dedi.

  Başbakan Erdoğan’ın “Ucube” benzetmesiyle gündeme gelen ve Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş’un yıkılacağını açıkladığı anıt heykeli İzmir’e getirmek için talip olmasıyla dikkatleri üzerine çeken Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Kars’ta yaptığı incelemelerden sonra son kararını açıkladı. Karşıyaka Belediyesi Örnekköy Şantiyesi’nde basın toplantısı düzenleyen Durak, Kars’ta yaptıkları inceleme sonunda inşaat mühendisi, mimar, harita mühendisi, makina mühendislerinden oluşan ekibin teknik rapor verdiğini söyledi. Durak, teknik rapor sonucuna göre mevcut durumun çeşitli tekniklerle iyileştirilmesi (Yüzey kaplama, beton püskürtme) halinde uzun yıllar ayakta kalabileceği ancak, söz konusu anıt heykelin taşımaya yönelik kesim, nakliye ve yeniden montajı ile ilgili çalışmaların kendisine ve çevresine kalıcı zararlar verebileceğinin belirlendiğini açıkladı.

   

  İlk günden beri amaçlarının heykel polemiği yaratmak olmadığını belirten Başkan Durak, “Heykele sahip çıkma nedenimiz evrensel bir değer olan sanat ve sanatçıya saygıdır” dedi. Durak, “Sanatçıyla görüştük. Kamuoyu ve sanat çevrelerinin değerlendirmelerini takip ettik. Teknik inceleme ve Kars Belediye Başkan Nevzat Bozkuş başta olmak üzere yetkililerle görüştük” dedi. Yaptıkları değerlendirme sonucunda gönüllerinin ilk taleplerinde olduğu gibi heykeli Karşıyaka’ya kazandırmaktan yana olduğuna dikkat çeken Durak, “Ancak, gerek teknik inceleme sonucu, gerekse de sanatçı ve kamuoyu görüşleri, heykelin yerinde tamamlanması yönünde ağırlık kazandı. Aksini istememize rağmen, oluşan ortak akla, teknik heyetin mesleklerine, sanata ve sanatçıya olan saygımızdan dolayı, heykelin yerinde kalarak tamamlanmasının en doğru karar olacağı fikri ağır basmıştır.” dedi.

   

  Durak, anıtla ilgili girişimleri herhangi bir kişiyi zorda bırakmak veya da rahatlamak amacıyla yapmadıklarını söyledi. Tavrın politik olmadığını belirten Durak, “Ne kimseye can simidi olmayı düşündük, ne de kendimizi gündemde tutmayı. Böyle düşünenler büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün (Sanattan yoksun bir milletin ana damarı kurumuş demektir) sözünden haberi olmayanlardır” dedi.

  KARARIMIZ CAYMA DEĞİLDİR

   

  Heykeli Karşıyaka’ya getirmeme kararıyla ilgili eleştiriler olabileceğini belirten Durak, “Kararımız cayma değildir. Olaya cayma gibi sığ düşüncelerle yaklaşmak isteyenler de olabilir. Bir Belediye Başkanı olarak (Ben söyledim oldu) ilkelliğiyle değil, oluşan ortak akla saygı duyarak karar almanın, sığ eleştirilerden çok daha önemli olduğuna inanıyorum. Bu tavır, politik ufku dedikodu ve polemik olanların pek anlayamayacağı, evrensel değerlerin tümün içine sindirmiş bir Karşıyakalı duruşudur” dedi.

   

  Durak, Örnekköy’de Kars’taki heykeli taşımayı planladıkları rekreasyon alanı yerine çok sayıda anıt heykel projesi içinden seçecekleri birisini dikeceklerini söyledi. Bu projeyi daha önce tasarladıklarını, Kars’taki heykelle ilgili ortaya çıkan durum üzerine, heykel projesini askıya alıp Kars’taki heykelle ilgili girişimde bulunduklarını söyledi. Durak, basın mensuplarına yeni yapılacak heykelin dikileceği tepeyi de gösterdi.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı