Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Karşılıksız kalmamalı

  Ümit ÇETİN
  06 Eylül 2013 - 01:25Son Güncelleme : 06 Eylül 2013 - 09:27

  G-20 zirvesi için Rusya’da bulunan Başbakan Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’la ikili görüşmede bir araya geldi. Ana gündemin Suriye’ye olduğu görüşmeden sonra iki lider, “Şam yönetiminin sivilleri kimyasal silahla hedef alması karşılıksız kalmamalı” mesajı verdi.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, G-20 öncesi “Suriye’ye müdahaleyi ABD Kongresi onaylanmazsa, biz tek başımıza harekete geçmeyiz” diyen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile kritik bir görüşme yaptı. Görüşmeden, “Şam yönetiminin sivilleri kimyasal silahla hedef alması karşılıksız kalmamalı” mesajı çıktı. Başbakan Erdoğan, G-20 zirvesinin yapıldığı Rusya’nın St. Petersburg kentinde dün ilk olarak Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong ile kaldığı otelde bir araya geldi. İki ülke ilişkilerinin yanı sıra Suriye’nin de konuşulduğu görüşmenin ardından Erdoğan, Konstantinovsky Sarayı Villalar Bölgesi’nde Fransa’ya tahsis edilmiş 13 numaralı villada Hollande ile bir araya geldi.

  ADIMLAR İVEDİLİKLE ATILMALI

  Görüşmede, ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye’ye askeri müdahale konusunu Kongre’ye götürmesini saygıyla karşıladıklarını belirten iki lider, Şam yönetiminin sivilleri kimyasal silahlarla da hedef almasının karşılıksız bırakılmaması gerektiği konusunda görüş birliğine vardı. Erdoğan, uluslararası toplumun Suriye konusundaki sorumluluklarını yerine getirmesi ve gereken adımları ivedilikle atması gerektiğini söyledi. Hollande’da, Türkiye ile ikili ilişkilere büyük önem verdiklerine değinerek, en kısa sürede Türkiye’yi ziyaret etmek istediğini belirtti.

  GÜVEN İÇİN TEŞEKKÜR

  Görüşmede, Türkiye’nin 2’nci nükleer santral projesi için geçtiğimiz mayıs ayında Ankara’da Japonya ile imzaladığı anlaşmaya da değinildi. Başbakan Erdoğan, söz konusu santralde kullanılması planlanan reaktörün, Japon Mitsubishi ile Fransız AREVA şirketlerinin ortaklığında geliştirilmiş bir reaktör olduğuna dikkati çekti. Buna karşılık Hollande’ın, bunun teknoloji paylaşımı açısından önemli bir fırsat olduğuna işaret ederek, Fransa’ya duyulan güvenden dolayı Erdoğan’a teşekkür ettiği öğrenildi.

  İlk oturum

  G-20 Zirvesi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in konuşmasıya başladı. Zirvede, Başbakan Erdoğan’ın sağında Almanya Başbakanı Angela Merkel, solunda Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff ve ABD Başkanı Barack Obama yer aldı. Zirvenin ‘Büyüme ve küresel ekonomi” konulu oturumunda konuşan Putin, ekonomik kriz şartlarının daha tam olarak geçmediğini belirtti. Oturum Putin’in kısa konuşmasının ardından basına kapatıldı. Liderler, yaklaşık 2 saatlik oturumun ardından Peterhof Sarayı’nda düzenlenecek ‘Büyüme ve kapsayıcı kalkınma’ konulu çalışma yemeğine katıldı.

  YAĞMUR BOMBALI ÖNLEM

  Rusya’nın ev sahipliğinde düzenlenen G-20 liderler zirvesi St. Petersburg’un 20 kilometre dışındaki Strelna kasabasındaki Konstantinovsky Sarayı’nda yapıldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakan Tayyip Erdoğan dahil tüm konuklarını saray girişinde tek tek karşıladı. Karşılama sırasında yağmur yağmaması için de özel bir önlem alındı. Sabah saatlerinde atılan yağmur bombası ile bölgedeki yağmur bulutları dağıtıldı. A.A.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı