« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Karşılıklı tecrübe paylaşımı olacak"

Abdi İpekçi Spor Salonu'nda yarın başlayacak adidas İstanbul Cup 2012'ye katılacak takımların teknik heyet ve oyuncuları basın toplantısında bir araya geldi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Bakırköy Titanic Otel'de gerçekleştirilen basın toplantısına Türkiye Basketbol Federasyonu Asbaşkanı Metin Şahin, (A) Milli Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Bogdan Tanjevic ve kaptan Ender Arslan, Almanya Milli Takım Başantrenörü Svetislav Pesic ve oyuncu Jan Jagla, İran Milli Takım Başantrenörü Mehmed Becirovic ve oyuncu Javad Davari ile Adidas Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Haluk Özmutlu katıldı.

Toplantıda kısa bir konuşma yapan TBF Asbaşkanı Metin Şahin, bu yıl 3.'sünü düzenleyecekleri Adidas Cup 2012'de Almanya, İran ve Finlandiya'yı misafir etmekten memnun olduklarını belirterek, “Finlandiya bugün İstanbul'a gelecek. Turnuva güzel geçecek. Buraya katılan 4 takımdan 3'ü Avrupa Şampiyonası elemelerinde yer alacak. İran da Asya organizasyonu içinde mücadele edecek. İyi bir hazırlık ortamı olacak” dedi.

Adidas Türkiye Genel Müdürü Haluk Özmutlu ise, gerçekleştirilen turnuvanın 2013 Avrupa Şampiyonası elemeleri için önemli bir hazırlık olacağını ve bu turnuvaya isim vermekten gurur duyduklarını söyledi.

Tanjevic: “Karşılıklı tecrübe paylaşımı olacak”

(A) Milli Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Bogdan Tanjevic ise Adidas Cup 2012'nin karşılıklı tecrübe paylaşımı açısından önemli olduğunu dile getirdi.

Turnuvanın iyi bir hazırlık fırsatı olacağını anlatan tecrübeli çalıştırıcı, şöyle konuştu: “Yoğun bir dönemde bu turnuvayı oynayacağız. Yıldızlarımız şampiyon oldu. Kadınlar iyi gidiyor. Genç bir kadroya sahibiz. Bunun iki nedeni var. Birincisi yıllardır katkı veren ve saygıyı hak eden oyuncuların yorgunluktan dolayı izin istemesi. Biz de onların bu talebini kabul ettik. İkinci neden de 1990-91 ve 92 doğumlu yeni jenerasyona fırsat vermeye ihtiyaç vardı. Onu vermek istedik. Oynayacağımız maçlarla takımda gelecek yıllarda kimin yerini sağlamlaştıracağını göreceğiz.”

Milli Takım Kaptanı Ender Arslan ise kendilerini güzel bir turnuvanın beklediğini belirterek, “Hazırlıklarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Ne durumda olduğumuzu görmek açısından bu turnuva önemli. Agresif oynamaya çalışıyoruz. İlk kez (A) milli olan oyuncular var. Onlar da ilk kez Türkiye'de seyircinin karşısına çıkacak” diye konuştu.

Diğer takımların görüşleri

Almanya'nın tecrübeli başantrenörü Svetislav Pesic, Türkiye ve Almanya federasyonları arasındaki iyi ilişkiler sonucunda İstanbul'da olduklarını, Avrupa Şampiyonası elemelerine hazırlandıklarını söyleyerek Bogdan Tanjevic ile tekrar buluştukları için mutlu olduğunu dile getirdi.
Alman ekibinin oyuncusu Jan Jagla da geçmiş yıllarda Türkiye'de forma giydiğini ve iyi vakit geçirdiğini vurgulayarak, takım olarak deneyim kazanmaya ihtiyaç duyduklarını ifade etti.
İran Milli Takım Başantrenörü Mehmed Becirovic ise genç bir kadroya sahip olduklarını ve önemli çalıştırıcılarla bir araya gelmenin fırsatını kullanacaklarını söyledi.
İranlı oyuncu Javad Davari ise Adidas Cup 2012'nin kendileri için önemli bir deneyim olacağını dile getirdi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler