Karşılık Kararnamesi haftasonuna hazır

Hürriyet Haber
29.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 29.07.1999 - 00:01

Ekonomik önlemler paketinde, likidite sıkıntısı içindeki firmaları rahatlatmaya dönük olarak getirilen ‘Karşılık Kararnamesi’ değişiklikler bu hafta sonuna yetiştirilecek. Hazine Müsteşarlığı'nın kararname değişiklikleri üzerindeki çalışmalarını tamamladığı öğrenildi. Değişiklikler Devlet Bakanı Recep Önal'ın imzasından sonra, Bakanlar Kurulu'na sevkedilecek. Kısaca Karşılık Kararnamesi olarak bilinen ‘Banka Kredilerinin Niteliklerine Uygun Olarak Muhasebeleştirilmesi, Değerlendirilmesi ve Kredi Karşılıkları Hakkında Karar’da üç temel değişiklik getiriliyor. Ocak 1998'de yayımlanan kararnamenin uygulanmasında açıklık sağlamak için, Şubat 1998'de bir tebliğ yayımlanmış ve bu tebliğ ile banka müşterisi firmaların temerrüdü, kredinin yenilenmesi ve itfa planına bağlanması gibi konular ayrıntılı olarak düzenlenmişti.

Hazine Müsteşarlığı'nca hazırlanan kararname ile firmalar getirilen yeni kolaylıklar şöyle olacak:

DEĞİŞİKLİKLER

Mevcut kararnameye göre Banka, temerrüde uğrayan bir krediyi (Tasfiye Olunacak Alacaklar Hesabı)'na geçirmek zorunda. Ancak böyle bir borçlu, 30 gün içinde bu borcunu bankaya öderse, Banka bu alacağı Tasfiye Olunacak Alacaklar Hesabı'ndan çıkarıyor. Yapılan değişiklikle, temerrütten çıkmak için, firmanın kredi borcunu ödeme süresi 60 güne yükseltiliyor.

Mevcut kararnameye göre, firmanın temerrüdü likidite sıkıntısından kaynaklanmışsa, banka borçluya likidite gücü kazandırmak ve alacağının tahsilini sağlayabilmek için, alacağının yüzde 20'sine kadar firmaya yeni kredi açıp borcunu yenileyebiliyor, yeni bir itfa planına bağlayabiliyor. Yapılan değişiklikle, bu kredi oranı yüzde 20'den yüzde 50'ye yükseltiliyor.

Mevcut kararnamede, bankanın likidite sıkıntısına düşmüş bir firmayla yapacağın yenileme ve itfa planına bağlama anlaşmasının en çok 3 yıl vadeli olması öngörülüyor. Değişiklikle bu süre 5 yıla yükseltiliyor.

MERKEZ MUHALİF

Merkez Bankası, Karşılık Kararnamesi'nde yapılacak değişikliklere karşı çıkarak, kararnamade değişiklik yapılmasının doğru olmayacağı yönündeki görüşünü Hazine'ye bildirdi.

Merkez Bankası, yapılmak istenen değişikliklerin, uluslararası bankacılıkta önemi giderek artan ‘risk ölçümleme’ yi bozacağı yönünde görüş bildirdi. Karşılık Kararnamesi'nin, risk ölçümlemesinin önemli unsurlarından birisi olduğunu hatırlatan yetkililer, ‘‘Reel sektörün sorunlarını, bu kararname üzerinden çözmek, bankacılık sektörü açısından Türkiye'nin uluslararası güvenilirliğini sarsar. Kredibilitesi üzerinde kuşku yaratır’’ değerlendirmesini yaptı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı