Ege Haberleri

EGE

  Karşı kıyıdan gelen mektup

  Mete Tamer OMUR / HÜRRİYET
  06.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 05.08.2012 - 15:21

  Uzaklardan bir yerden. Belki de yıllar önce bu diyarlardan karşı kıyıya göç eden atalarına ya da sevdiğine yazmıştır bu satırları.


  MÜBADELEYLE Girit’ten İzmir’e göç eden Mehmet Bey, oradaki evini tekrar görmek adına sık sık mektuplar yazıp şişelere koyar Ege’nin mavi sularına bırakır. Bu bölüm, Çağan Irmak’ın son filmi Dedemin İnsanları’ndan. Şimdi bu sahne İzmir kıyılarında gerçeğe döndü.
  “Sonsuzsun ve kenarda. Başka bir dünya var. Ve karşı kıyıda. Kayıklarım beni bekliyor, şeffaf sularda” diye başlıyor satırlarına kilometrelerce uzaktaki Victoria Karakaşoğlu. Ve 17 Nisan’da bu dizelerle başlayan mektubunu bir şişeye koyarak Ege’nin sularına bırakıyor. Ona dair çok şey bilmiyoruz. Kime ve ne amaçla yazdığını. Tek bildiğimiz Yunanistan’ın Kea Tzia Adası’nda yaşadığı ve 16 yaşında olduğu. Karakaşoğlu’nun denize bıraktığı o şiirimsi mektupla tel yüzüğün yolculuğu, Çeşme sahillerinde son buldu. Haberleşmek için insanların ağırlıklı olarak interneti kullandığı bir dönemde Victoria Karakaşoğlu, neredeyse tarih olmaya yüz tutmuş mektupla birilerine sesini duyurmak istemiş. Hem de alışılmış bir yöntem yerine, mektubunu bir şişeye koyarak Ege’nin mavi sularına bırakarak iletişim kurma yolunu seçmiş. Bu yöntemi eskiden gemiler, kaza ya da başka bir olayı karadakilerine bildirmek için kullanırdı.

  İŞTE O MEKTUP
  Sonsuzsun
  ve kenarda
  Başka bir dünya var
  Ve karşı kıyıda
  Kayıklarım beni bekliyor
  Şeffaf sularda
  Ve içeride çok büyük dağlar
  Ve bunların arasında
  Orada küçük bir dünya var
  deniz kabukları ve taşlar
  ve balığı unutmayalım
  Ve bazen
  çok güzel kuşlar zaman bulursa
  Geliyorlar ve dünyanı sarsıyorlar
  Dalgaların üstünde yürüyorlar
  ve sana şarkı söylüyorlar
  Onları sevesin
  Usulünce,
  seni sevdiğim gibi
  Burada 16 çok güzel yıl yaşadım
  Kea’daki bu tahta eve beni getirdiklerinden beri
  ve şimdi 16 yaşındayım
  Selam ¦ Victoria Karakaşoğlu
  KEA/TZİA 17/04/2012.

  Karşı kıyıdan gelen mektup

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı