Karsan otobüs üretimine de başladı

Işıl ARSLAN- Selahattin BUDAKOĞLU/BURSA, (DHA)
17.02.2011 - 15:15 | Son Güncelleme:

Karsan, İtalya’nın en önemli ikinci otobüs markası olan BredaMenarinibus ile imzaladığı stratejik anlaşmanın ardından otobüs üretimine başladı. İtalya’nın Roma Belediyesi’ne ilk aşamada 25 otobüs üreten Karsan’ın Ceo’su Murat Selek, sevkıyatın Ocak ayından itibaren başladığını söyledi.

Karsan, bugün düzenlenen bir törenle otobüs üretim tesisisin resmi açılışını yaptı.

Karsan'ın tesisleri / Foto-Galeri 

BredaMenarinibus ile 2 Eylül 2010 tarihinde startejik ortaklık anlaşması imzalayan Karsan, ilk otobüsünü Ocak ayında hattan indirdi. Yapılan ön anlaşma gereği Ocak ayında 15 adet otobüsü Bredamenarinibus’a teslim eden Karsan, bu ay 25, Mart’ta 20 ve Nisan ayında 15 olmak üzere, toplam 74 BredaMenarinibus marka otobüsü İtalya’ya ihraç edecek.

’TOPLU TAŞIMADA YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLER ÜRETİYORUZ’

Açılışta konuşan Karsan Ceo’su Murat Selek, şirket olarak toplu taşımada Türkiye ve Avrupa pazarlarının ihtiyacına cevap veren yenilikçi çözümler üretmeyi amaçladıklarını belirtti. Selek, "Daha önce hiç bulunmadığımız otobüs segmentine girmiş olmamız yeni vizyonumuz kapsamında attığımız önemli bir adım. Karsan, Bredamenarinibus ile yapmış olduğu işbirliği neticesinde farklı şehirlerin farklı ihtiyaçlarına BredaMenarinibus’un yenilikçi ürün gamı ile cevap verecek" dedi.

Selek’in ardından söz alan BredaMenarinisbus Ceo’su Roberto Ceraudo ise Türk otomotiv sanayiinde çok önemli bir yere sahip olan Karsan’la imzalamış oldukları stratejik ortaklık anlaşmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Ceraudo, "Bu anlaşma, özellikle İtalya’da otobüs sekötründe iş hacmi bakımından ikinci şirket konumunda olan ve 90 yıldır faaliyette bulunan BredaMenarinibus’un sadece İtalya ve Avrupa sınırlarında değil, markanın Türkiye ve komşu ülkelerdeki varlığını da artıracaktır. Bu işbirliğinden karşılıklı bir büyümenin yanı sıra Karsan’ın karakterize eden yenilikçi ve girişimci ruhundan gelen ilginç yeniliklerin doğacağına eminim" diye konuştu.

ASKERİ VE SİVİL ALANDA ÜRETİM YAPIYORUZ

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ceraudo, BredaMenarinibus’un yıllık cirosunun yaklaşık 140 milyon Euro olduğunu söyledi. Ceraudo, "Biz çok büyük bir grubun parçasıyız. Askeri üretimin yanında sivil üretimde yapılıyor, tren gibi tramvay gibi enerji tasarruflu araçlar gibi. Bu şirketler de yavaş yavaş bölünüyorlar. Kendi aralarında bölünüp birer üretim merkezi haline geliyorlar" dedi. Marka olarak çok geniş bir ürün gamına sahip olduklarının altını çizen Roberto Ceraudo, "Karsan ile yapılan işbirliğinde ürünlerin tamamının Türkiye’de üretilmesi öngörülüyor" diye konuştu.

Ticari araç ilanları için tıklayın


 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı