Karsan’a New York’ta çarpışma piyangosu

Emre ÖZPEYNİRCİ
18 Şubat 2011 - 17:26Son Güncelleme : 18 Şubat 2011 - 17:31

KARSAN’ın New York’taki taksi yarışında en büyük rakibi olan Amerikan Ford’un ihaleyi kazanma şansı azaldı.

ABD’de yayımlanan haftalık Crain’s New York Business gazetesi, Karsan, Ford ve Nissan’ın finale kalıp birincinin Mart ayında açıklanacağı New York taksi ihalesinde, çarpışma testlerine sürücü bölümünü ayıran paneli monte etmeden katılacak olan Ford’un bu nedenle ihaleyi kazanma şansının azalttığını kaydetti.

Çağlayan Karsan tesisini gezdi/ Foto-Galeri

İŞTE O TAKSİ - FOTO GALERİ

Belirgin bir avantaj

İhaleyi kazanan şirketi belirleyecek New York Taxi ve Limousine Commission (TLC) Başkanı David Yassky, Ford’un yolcu ve sürücü arasındaki bölme ile birlikte çarpma testi yapmayı reddettiğini belirterek, finale kalan Karsan ve Nissan’ın ise sürücü ve yolcu arasına yerleştirilecek paneli çarpışma testlerinden önce takacağını belirtti. Yassky, “Bence bu belirgin bir avantaj” açıklamasını yaptı.

Gölcük’lü Connect’le girdi

Bu açıklamanın ardından Karsan’ın tek Amerikan marka olduğu için ihaledeki en büyük rakibi Ford’u geride bırakıp ipi göğüsleyeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Ford, New York ihalesine Gölcük’te ürettiği Transit Connect’in taksi versiyonuyla girmişti. İhaleyi kazanması halinde Transit Connect’in Meksika’da üretilebileceği belirtiliyordu. İhale sonucu komisyon tarafından seçilecek şirket gelecek 10 yılda New York şehrinin 13 bin araçlık taksi filosunu yenileyecek.

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı