KARS HABERLERİ

Kars’ta Gıda Günü Etkinlikleri

IHA
19.10.2015 - 11:52Son Güncelleme :

KARS’TA GIDA GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

IHA

Kars Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce ‘Gıda Günü’ dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi. Gıda Günü etkinlikleri kapsamında liseler arasında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ise ödül verildi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, her yıl Ekim’in 16’sının dünya da ve Türkiye’de "Dünya Gıda Günü" olarak kutlandığını söyledi.
Düzgün, “Her yıl FAO tarafından belirlenen bir tema çerçevesinde yapılan Dünya Gıda Günü etkinliklerinde, gıda üretimi, tüketimi ve gıda güvencesine ilişkin konular gündeme taşınarak küresel anlamda büyük önem arz eden açlık ve açlıkla mücadeleye dikkat çekilmeye çalışılmaktadır. Dünya Gıda Günü’nde; dünyadaki açlık problemlerinin belirlenmesi ve çözüm yollarının gösterilmesi, ülkeler arasındaki gıda üretimi birlikteliğinin sağlanması, gıdaların üretimi- tüketimi ve satış noktalarındaki hijyen etkinliğinin sağlanması ile yeterli ve dengeli beslenmenin öneminin belirtilmesi amaçlanmaktadır” dedi.
68. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 2015 yılını Uluslararası Toprak Yılı olarak ilan ettiğini ifade eden Düzgün, “Topraklarımız; gittikçe büyüyen şehirler, ormanların tahrip edilmesi, sürdürülebilir olmayan arazi kullanımı ve yönetim pratikleri, kirlilik, aşırı otlatma ve iklim değişikliği yüzünden tehlikededir. Günümüzdeki toprak bozulum oranı gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılayacak yeterliliği tehdit ediyor. Sağlıklı topraklar sağlıklı gıda üretiminin temelidir. Sürdürülebilir toprak ve arazi yönetimini teşvik etmek; verimli gıda sistemlerinin oluşturulması, kırsaldaki geçim kaynaklarının iyileştirilmesi ve sağlıklı bir çevre açısından büyük önem taşır. Kars’ta da sürdürülebilir toprak ve arazi yönetimi uygulamalarının artırılması ile gelecekte gıda üretiminin daha fazla gerçekleşebileceği ümidiyle Dünya Gıda Gününü kutluyorum” diye konuştu.
Öte yandan Dünya Gıda Günü kapsamında Kars’ta liselerarası düzenlenen yarışma programında, gıda, gıda güvenirliği, sağlığı, Alo 174 içerikli sorular soruldu. Yarışma sonunda dereceye giren öğrencilere kupa ve yarışmaya katılan bütün öğrencilere de katılım sertifikaları ve çeşitli hediyeler protokol tarafından verildi.
Gıda Güne dolayısıyla Haydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun, KAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çitil, kurum ve daire amirleri ile öğrenciler katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kars haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kars ilinden Kars’ta Gıda Günü Etkinlikleri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ekim 2015 tarihinde saat 11 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kars’ta Gıda Günü Etkinlikleri haberi güncellenecektir.

KARS NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:26
 • Guneş
  07:14
 • Öğle
  12:12
 • İkindi
  14:34
 • Akşam
  16:49
 • Yatsı
  18:25
Sayfa Başı