KARS HABERLERİ

Kars’ın Düşman İşgali’nden Kurtuluşu’nun 95. Yıldönümü

IHA
30.10.2015 - 13:09Son Güncelleme :

KARS’IN DÜŞMAN İŞGALİ’NDEN KURTULUŞU’NUN 95. YILDÖNÜMÜ

IHA

Kars’ın Düşman İşgalinden kurtuluşunun 95.yıldönümü törenlerle kutlandı.
Hükümet Konağı önünde düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Tören sırasıyla Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı’nın Atatürk Anıtı’na çelenklerinin konulmasıyla devam etti.
Törende konuşan Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Kars’ın 40 yıl boyunca esaret altında kaldığını söyledi.
Karaçanta, “Asırlarca Kafkasların kilidi, ticaret ve sanatın merkezi, bilginin ve eğitimin köşe taşı olan memleketimiz 7 düvelle mücadele eden imparatorluğumuzun kaybettiği topraklardan biri olmuştur maalesef. 40 yıl, tam kırk yıl boyunca çekilen acı, ıstırap, esaret altında yaşanabilecek her kötülük, acı ve gözyaşı kurtuluş günü özlemiyle yanıp tutuşan yürekler olmuştur. 40 yıl boyunca bayraksız gökyüzü esaret altındaki camilerimiz, sahipsiz mezarlarımız ve kurtuluş gününü bekleyen aziz hemşehrilerimiz, 40 yıl boyunca ezanlar susmuş, çan sesleri yüreklere bir ok gibi saplanmıştır. 40 yıl boyunca Kars Çayı’nda balıklar mahsur, Millet Bahçesi’nde kuşlar sessiz, çayırlarda kuzular güvensiz kalmıştır” dedi.
Ve tarih 30 Ekim’e yaklaştıkça bir şeylerde değişmeye başlamıştır diyen Başkan Murtaza Karaçanta, “Güneşin ışıkları farklılaşmış, yıldızların parlaklığı artmıştır. Yahni Dağı’ndaki şehitlerimizin ruhu, tabyada ki şehit ruhlarıyla birleşmiş, 30 Ekim’e hazırlık yapmaya başlamışlardı bile, Tarih 30 Ekim ve gün kurtuluş günüdür. 29 Ekim Cumhuriyetimizin kuruluşuna ilk hediye Kars’tan verilmiştir. 30 Ekim Kars’ın kurtuluşu idi. 30 Ekim 1920 yılında esaret zincirleri kırıldığında üstümüzdeki bulutlar dağılmış, gök kubbe ağlamaktan vazgeçmiş gökkuşağı en güzel renkleriyle güven vermişti” dedi.
Soğuk ve yağmurlu hava altında düzenlenen Kars’ın Düşman İşgalinden Kurtuluş’unun 95. Yıl dönümü etkinliklerine Vali Günay Özdemir, Garnizon Komutanı Ali Avcı, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Rektör Prof. Dr. Sami Özcan, AK Parti Milletvekili adayı Ahmet Arslan, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, Kurum ve Daire amirleri, gaziler, STK temsilcileri, siyasi partilerin temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kars haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kars ilinden Kars’ın Düşman İşgali’nden Kurtuluşu’nun 95. Yıldönümü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Ekim 2015 tarihinde saat 13 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kars’ın Düşman İşgali’nden Kurtuluşu’nun 95. Yıldönümü haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı