Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kars değil Muğla

  Hürriyet Haber
  10 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 10 Ocak 2012 - 01:07

  Türkiye’nin birçok ilinde dün sabah başlayan kar yağışı, öğle saatlerinden itibaren etkili oldu.

  Sağanak yağmur ve kar Muğla’yı perişan etti. Bursa’nın bazı ilçelerinde okullar tatil edildi. Ege ve Akdeniz’de etkili olan sağanak ile meydana gelen hortumlar, tarla ve seralarda büyük zarara neden oldu. Kar yağışının bugün ve yarın da etkili olması bekleniyor. Durum illere göre şöyle:

  K AR ve sağanak yağmurun en çok etkilediği illerden biri Muğla oldu. 72 saatte, metrekareye, Köyceğiz’de 214,5, il merkezinde 170 kilogram yağış düştü. Köyceğiz’in sahil kesimine elektrik verilemezken, otellerin bulunduğu Gölbaşı’nda işyerleri ve restoranlar sular altında kaldı. Elektrik kesik olduğu için sular boşaltılamadı. Türkiye’nin en büyük Subtropik Botanik Bahçesi olarak bilinen Palmiye Merkezi’nde, ulaşım sandallarla sağlanabiliyor. Mahsur kalan köpekler de sandallara alınarak kurtarılıyor. Merkezin sahibi Dr. Ragıp Esener, bitkilerin büyük çoğunluğunu kurtarmanın imkansız olduğunu, zararın 1 milyon liranın üstünde olduğunu söyledi. Kente 3 günde düşen yağış, ortalama ocak ayı yağış toplamına yaklaştı. Muğla Valisi Fatih Şahin “40-50 yıldır yaşanmayan sıra dışı bir yağışla karşılaştık. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, telefonla bilgi aldı. Taşan Kargıcak Çayı’nın geçtiği derenin ıslah edilmesi için talimat vereceğini söyledi. Akköprü Barajı sayesinde, daha büyük bir afet yaşanmadı” dedi. Muğla’da 3 gün aralıksız devam eden yağış sonrasında özellikle Karabağlar, Kötekli ve Muğla-Denizli yolundaki çok sayıda tarım arazisi sular altında kaldı. Arazilerde çiftlik evleri ile ahırları bulunan vatandaşlar, traktörler ve iş makineleri yardımıyla evlerine ulaşmaya çalıştı. Kar kalınlığının yüksek kesimlerde 20 santimetreye ulaştığı Muğla’da, çok sayıda otomobil ve bir yolcu minibüsü yolda kaldı. Yılanlı ve Göktepe mevkilerinde etkili olan yağış, ulaşımı olumsuz etkiliyor. Özellikle kent merkezinden Yılanlı ve Göktepe’nin köylerine giden çok sayıda otomobil yolda kaldı.

  Okullar tatil edildi

  ANTALYA’da yağış Demre, Aksu, Muratpaşa, Kumluca ve Kepez ilçelerinde 280 dekarlık sera alanında hasara neden oldu. Mersin’in Anamur ilçesinde, denizden gelen hortum nedeniyle yaklaşık 60 dönüm muz serası hasar gördü. Bazı çilek seralarını da su bastı..
  m BURSA’nın dağlık kesimde bulunan Büyükorhan, Orhaneli, Harmancık ile Keles İlçeleri’nde kar yağışı etkili oldu. Büyükorhan’da 13, Harmancık’ta ise 2 köy yolu ulaşıma kapandı. İlçe merkezlerinde 20 santimetreye ulaşan kar yağışı nedeniyle Büyükorhan ilçesinde ilk ve orta dereceli okullar dün 1 günlüğüne tatil edildi. Uludağ’da kar kalınlığı 170 santime ulaştı.

  AYDIN’da yağış nedeniyle Büyük Menderes Nehri taşınca, Söke Ovası’ndaki Burunköy, Akçakaya, Pamukçular, Nalbantlar köylerinde başta tarım alanları olmak üzere binlerce dekar arazi sular altında kaldı.

  Karla tanıştılar

  Kars değil Muğla

  KASTAMONU kar yağışının etkilediği iller arasındaydı. Yağış nedeniyle kayan TIR ve otobüsler, çevreyolunun uzun süre kapanmasına neden oldu, bazı köy yolları kapandı. Kar kalınlığı şehir merkezinde 20, yüksek kesimlerde 40 santimetreyi bulurken, en çok etkilenen ilçe, bu yıl karın ilk kez yağdığı Taşköprü oldu. Taşköprü’nün yavru köpekleri de karla tanışmış oldu. Bolu Dağı’nda, dün sabah başlayan kar yağışı sonucu, D-100 karayolunda, kar kalınlığı, öğle saatlerinde 10 santime ulaştı. Abant’ın güzelliğine bu görüntüler de eklendi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı