KARS HABERLERİ

Kars Belediyesi Kaçak Su Kullananları Uyarıyor

IHA
15 Eylül 2015 - 11:08Son Güncelleme : 15 Eylül 2015 - 11:09

YEREL HABERLER KARS

IHA

Kars Belediyesi, “Kaçak su kullanmak, kullanana göz yummak kul hakkıdır” sloganı ile kaçak su kullanımının önüne geçmek için çalışma başlattı. Belediyenin bu çalışmasını vatandaşta daha iyi hizmet için destekliyor.
Kars Belediyesi Basın Yayın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada vatandaştan gelen talep ve istekler ile başlatılan çalışma çerçevesinde içme suyundaki kayıp - kaçakla mücadeleye, Belediye Su İşleri Müdürlüğü’nün ağırlık verdiği belirtildi.
Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, “Kaçak su kullanmak, kullanana göz yummak kul hakkıdır” sloganlarına destek veren vatandaşların, kaçak su kullanımlarını “Alo 153 ve 0474 223 21 50” nolu telefonlara bildirmelerini istedi.
“KAÇAK KULLANIMIN ÖNÜNE GEÇİLMESİ BELEDİYE HİZMETLERİNİ ARTIRACAK”
Kaçak su kullanımının Türk Ceza Kanunu’nda suç kabul edildiğini, cezai işlem olarak para ve hapis cezasıyla sonuçlanabileceğini hatırlatan Karaçanta, “Kaçak su kullanımının önüne geçerek kul hakkı içilmemesini ve yapılacak abonelerle de elde edilecek gelirleri Kars’ta belediye hizmetlerinde kullanacağız” dedi.
Murtaza Karaçanta; “Kaçak su kullanılması haksız fiil niteliğindedir. Ne yazık ki her şeyde olduğu gibi içme suyunda da hukuka aykırı davranan kişiler bulunmaktadır. Bu kişiler abone olmaksızın Belediyeye ait suyu kaçak olarak kullanmaktadırlar. Abone sözleşmesi yapılmadan içme suyunun kaçak kullanılması halinde 1608 sayılı Umuru Belediyeye Müteallik Ahkâmı Cezaiye Hakkındaki Kanunun 2 ve 3. maddeleri ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 15. maddesinin (b) bendi hükmü gereğince; belediye meclislerince kaçak su kullananlarla ilgili olarak tembih name düzenlenip para cezası uygulamasına gidilebilir. Çünkü Belediyelerin, belediye sınırı içinde bulunan içme sularının sağlık koşullarına uygun olarak korunmasını sağlamak ve bunun halka dağıtımını denetlemek görev ve yetkisi bulunmaktadır. Buna ilişkin emir ve yasaklamaları içeren çeşitli düzenlemeleri yapma yetkisi de belediyelerindir, bu konuda abone sözleşmesine cezai hükümler konmuş ise bunlar uygulanır” diye konuştu.
Kaçak kullanım suyun maliyetini artırdığının altını çizen Başkan Karaçanta, “Kaçak kullanım pahalılaşmaya neden oluyor. Günümüzde küresel ısınma, hızlı nüfus artışı ve bilinçsiz tüketimin su kaynaklarımızı tehdit ettiğini hepimiz biliyoruz. Belediye Su İşleri Müdürlüğümüz bünyesinde su israfını ve haksız su kullanımını önlemek için çalışma başlatılmış durumda. Kaçak su kullanımının Türk Ceza Kanunu’nda suç kabul edildiğini, cezai işlem olarak para ve hapis cezasıyla sonuçlanabileceğini unutmayalım. Kaçak kullanımların önüne geçebilmek için duyarlı vatandaşlarımızın bize destek olması büyük bir önem arz etmektedir. Hayat kaynağımız olan suyun israfını önlemek hepimizin insanlık görevidir” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kars haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kars ilinden Kars Belediyesi Kaçak Su Kullananları Uyarıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Eylül 2015 tarihinde saat 11 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kars Belediyesi Kaçak Su Kullananları Uyarıyor haberi güncellenecektir.

KARS İLÇELERİ
  KARS NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   03:29
  • Guneş
   05:18
  • Öğle
   12:21
  • İkindi
   16:07
  • Akşam
   19:03
  • Yatsı
   20:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı