Gündem Haberleri

  Karrin Allyson Quartet

  Hürriyet Haber
  24.10.2011 - 11:30 | Son Güncelleme:

  İstanbul Jazz Center
  27.10.2011
  20:30

  Karrin Allyson: Vokal / Piyano
  Alec Dankworth: Bas
  Todd Strait: Davul
  Rod Fleeman: Gitar

  “Turnenin en karizmatik figürlerinden biri” - New York Times

  “Allyson caz söylemenin ne anlama geldiğini çok iyi biliyor. Bazen duyarlı, bazen sert de olsa her zaman doğru akorda basmayı biliyor.” - Associated Press

  “Ürpertileri meydana getiren şeyler masumiyet, çekicilik ve hayattan bıkkınlık.” - Washington Post

  Playboy Magazine’in caz eleştirmeni Neil Tesser’in, Ella Fitzgerald ve Shirley Horn gibi efsane isimlerin arasına yerleştirdiği Karin Allyson’u sadece eleştirmenler değil; müzisyenler, konser seyircileri kaliteli müzik erbapları da çok severler. İki kere Grammy adayı olan şarkıcı 1992'den beri cazın duyulduğu ve görüldüğü her yerde dinleyicileri bir araya getirmeyi başarmıştır. “Kolejde ilk cazı keşfettiğim zamanlarda Nancy Wilson, Carmen Mcrae, Billie Holiday ve Ella Fitzgerald’a kendimi adamıştım; ama asla ‘pop’ şarkılarını unutmadım ve kendi performanslarım sırasında onlara hep yer verdim.” 

  Allyson’u bu kadar takdir edilir kılan en önemli şarkıcının özgün sesidir. Caz eleştirmeni ve tarihçisi Garry Giddins’a göre “Bir parçası buz ve bir parçası taneciklerden oluşan keskin orijinal ve duygusal olarak ikna edici bir tını yaratır.” The Houston Press de bu görüşe katılmaktadır. “Eğer cennette bir koro varsa Karin Allyson’un bir gün onun başına geçeceği kesin!” Eğer Allyson’u dinlerseniz duyacağınız şey kalp, akıl ve müzikal bilgeliktir. Duygu alanı akranlarından oldukça ileridedir. Geleneksel blues, caz ve köklü olanları onurlandıran bir ilişki yaratma ve Amerika’nın büyük müzik kitabını Fransız ve Brezilya ritimleri ile genişletme çabası takdire şayandır. 

  Klasik bir eğitime sahip olan Allyson aynı zamanda büyük bir band leader'dır. Eğer dikkatli dinlerseniz, müzikal bilgeliğin grubun içine ne kadar işlediğini hissedersiniz. Bu Allyson’un en büyük başarılarından biridir. 

  Karin Allyson Condord Records için Gershwin ve Porter Brazilian Bossa Nova ve Tangodan, Tthelonious Monk’a kadar çeşitli tarzlarda 9 albümlük bir seri yayınlamıştır. Şu sıralarda şarkıcı müzikal ilgisini Fransız ve Brezilya müziğine (From Paris to Rio), John Coltrane (Ballads: Remembering John Coltrane) ve blues üzerine olan çalışmalara (In Blue) odaklamıştır. 

  Allyson’un oldukça eklektik ve kararlı albüm çalışmaları sadece buz dağının görünen kısmını oluşturur. Allyson zamanının büyük kısmını Amerika’daki önemli caz festivallerinde ve kulüplerinde düzenlediği performanslara ayırmaktadır. Ayrıca uluslararası turneler de düzenlemektedir.

  NE KADAR: 56.00 TL

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı