"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Karneni göster kitabını al

TÜRKİYE İş Bankası, ilköğretimde okuyan çocuklara tatil armağanı olarak 1 milyon kitap dağıtıyor.

Karnesini getiren her öğrenci kitabını alacak. Yaz boyunca Türk yazarlarından seçilmiş en iyi masal ve öyküleri okuyunca, sanırım ilk edebiyat beğenisini de kazanmış olacak.

Çocuklara kitap armağanı için, Türkiye İş Bankası’nın Genel Müdürlük binasında düzenlenen basın toplantısına, kitabın içinde yapıtları bulunan yazarlardan Yaşar Kemal, Tahsin Yücel, Yalvaç Ural, Necati Tosuner, Muharrem Buhara da katıldı.

Yazarlarımızdan Masallar ve Öyküler kitabının Sunuş’unu ben yazdım, Sonsöz de Sunay Akın’ın.

Toplantıda Türkiye İş Bankası CEO’su Ersin Özince kitap armağanının amacını anlattı:

"Geçtiğimiz yıl büyük ilgi gören ve bir milyon çocuğumuzun düşüncelerinin, hayal güçlerinin ve ufuklarının genişlemesine katkıda bulunduğumuza ve geleceğimizi aydınlatacağına inanıyoruz.

Çocuklarımızın bu kitaplarla bir kütüphane oluşturmaya ilk adımlarını atacağını ümit ediyoruz."

Kitapta kimlerin masal ve öyküleri var


SIRALAMA şöyle:

Ömer Seyfettin, Eflátun Cem Güney, Sait Faik Abasıyanık, Yaşar Kemal, Tahsin Yücel, Názım Hikmet, Aziz Nesin, Nezihe Meriç, Necati Tosuner, Yalvaç Ural, Tarık Dursun K., Muharrem Buhara.

Çocuk edebiyatının, daha doğrusu çocuklar için edebiyatın önemini vurgulamaya gerek yok. Elbette dünya klasikleri okunmalı, dilimize çevrilmeli. Ama Yaşar Kemal’in belirttiği gibi, bu ülkede yaşayan, bu ülke coğrafyasının neresinde bulunursa bulunsun, önce Türk masallarını, Türk yazarlarını okumalı. Bu yalnız edebiyat beğenisi açısından değil, ülkesini, ülkesinin insanlarını tanıması açısından büyük bir işlevi yerine getiriyor.

Edebiyat, sanat farklı görüşleri, farklı lezzetleri öğretir insana.

Ünlü, iyi yazarların toplandığı bu kitabın bir başka etkisinden de söz etmeli. Okuduklarından bir tanesini çok beğenebilir, onun tek tek kitaplarına yönelebilir, iyi bir edebiyat okuru olabilir.

Çocuğun hoşuna giden, kendi emeğiyle bir kitaba sahip olmasıdır. Aracısız, ana ve babası, öğretmeni olmadan bir kitap alabilmesidir.

Anadolu’nun birçok kentinde kütüphanelerin yetersizliğini, kitapçıların olmadığını bildiğimizden bu kitap dağıtımının gerekli olduğunun altını bir kez daha çizmeliyiz.

* * *

ÇOCUKLAR
için yapılan bütün girişimleri destekliyorum. Hele söz konusu kitap ve edebiyatsa. Türkiye İş Bankası’nın bunları sürdürmesini diliyorum.
X