Gündem Haberleri

  Karne hattına büyük ilgi

  Hürriyet Haber
  03.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BÜYÜKŞEHİR Belediyesi’ne bağlı çalışan Çocuk Meclisi’nce, aileler ile çocukları için oluşturulan ve 28 Ocak - 1 Şubat arasında hizmet veren ’’Karne Sendromu’’ hattı büyük ilgi gördü.

  Çocuk Meclisi Genel Sekreteri Mevlana İdris, üç yıldır aynı dönemde hizmet sunan merkezin bu yıl dört buçuk günde, Türkiye'nin her yerinden yaklaşık bin kişi tarafından arandığını söyledi. Hizmetin sona ermesine rağmen merkeze hala telefon yağdığını vurgulayan İdris, özellikle ailelerin kendilerine yol göstermelerini istediklerini bildirdi.

  Büyük sorunları olduğuna inandıkları beş öğrenci ile yüzyüze görüştüklerini belirten İdris, aldıkları telefonlarda benzer sorunların kırık not gelmesine neden olduğunun görüldüğünü belirterek şöyle konuştu:

  ’’Okullardan, öğretmenlerden çok büyük şikayet var. Hem veliler hem de öğrenciler, öğretmenlerin itirazlarını hiç dikkate almadıklarını söylüyor. Okullar çok gürültülü. Evde anne-baba arasındaki uyumsuzluk çocuğu etkiliyor. Çoğunun çalışma odası yok, günde en az dört saati Tv karşısında geçiriyorlar.’’

  Pek çok telefon aldıklarını kaydeden İdris, ’’beş zayıfı olan bir kız öğrenci aradı. İntihar etmekten son anda arkadaşı tarafından vaz geçirildiğini, bizim de fikrimizi almak istediğini söyledi. Altı zayıfı olan bir diğer öğrenci de babasından korktuğu için evden kaçmayı düşündüğünü bildirdi. Ağlayarak çocuğunu dövdüğünü söyleyenler de oldu ’’ dedi.

  İdris, Milli Eğitim Bakanlığı’nın profesyonel bir hat oluşturması gerektiğini sözlerine ekledi. (A.A.)

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı