GAZİANTEP HABERLERİ

Karkamış Ovası Özüne Dönecek

IHA
30 Temmuz 2015 - 10:29Son Güncelleme : 30 Temmuz 2015 - 10:30

DAHA ÖNCE GELİŞİ GÜZEL KULLANILAN VE ASLİ GÖREVİNİ GÜN GEÇTİKÇE KAYBEDEN KARKAMIŞ OVASI ARTIK ÖZÜNE UYGUN KULLANILACAK

IHA

Daha önce gelişi güzel kullanılan ve asli görevini gün geçtikçe kaybeden Karkamış Ovası artık özüne uygun kullanılacak.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleri ile başlatılan ve valilik, kaymakamlık, üniversiteler, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile STK temsilcileri de destek verdiği proje çerçevesinde "Karkamış Taşkın Ovası Sulak Alan Yönetim Planı" toplantısı yapıldı.
İlk defa bir belediyenin katılımı ile gerçekleşen sulak alan yönetim toplantısında önemli kararlar alındı. Toplantı neticesinde; Karkamış Taşkın Ovası Sulak Alanı’nda artık balık avlama, kuş ve bitki türlerinin korunması yönetmenliklere uygun şekilde yapılacak. Herkes istediği zaman Karkamış Sulak Alanı’nda balık avlayamayacak.
Bu çalışmadaki en büyük amaç ekolojik çevreyi koruyarak halka kazandırarak eko turizmin desteklenmesi hedefleniyor.
İlk toplantısını önceki gün Çetin Emeç Toplantı Salonu’nda gerçekleştiren yetkililer, bundan sonra birkaç toplantı daha gerçekleştirmeyi planlıyor.
ZENGİN BİR ÇEŞİTLİLİĞE SAHİP
Sulak alanların başta balıkçılık olmak üzere tarım ve hayvancılık, saz kesimi, turba çıkartılması, av turizmi ve rekreasyonel faaliyetlere sağladığı imkanlar nedeniyle de yüksek ekonomik değere sahip. İçerisinde birçok yaban hayvanı ve bitkiyi barındırması nedeniyle de zengin biyolojik çeşitliliğe sahip olduğu vurgulandı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tescil edilmiş sıralamada ilk 20’de yer alan Karkamış Taşkın Ovası Sulak Alanı, ulusal sulak alan olduğu açıklandı. 28 bin 102 hektar büyüklüğünde olan bu alan, aynı zamanda Karkamış Taşkın Ovası Sulak Alan Yönetim Planı RAMSAR sulak alan yönetim planı rehberi kullanılarak yapılacak. 7 Mayıs 2015’te başlanan projenin 18 Aralık 2015’te bitirilmesi planlanıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Karkamış Ovası Özüne Dönecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Karkamış Ovası Özüne Dönecek haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   03:57
  • Guneş
   05:42
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   16:30
  • Akşam
   19:28
  • Yatsı
   20:59
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı