Gündem Haberleri

  Karizma sarsıldı

  Hürriyet Haber
  15.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP kongresi slogan savaşına sahne oldu. Yakşalık 10 bin kişinin doldurduğu salonun iki ayrı bölümünde toplanan 500'er kişilik iki grup Kutan ve Gül'ün konuşmaları sırasında ‘‘Erbakan nerede biz oradayız’’ sloganı attı. Bu grup Gül'ün konuşmasını da ıslıklayarak sabote etti.

  Salonda kürsüye yakın bölümü dolduran yaklaşık bin kişilik bir grup ise Erbakan sloganlarına karşılık ‘‘Başbakan Abdullah’’ sloganıyla karşılık verdi. Bu grup Gül'ün konuşması sırasında Erbakancı gruba, ‘‘Erbakan, Gül'le gurur duyuyor’’ sloganıyla karşılık verdi. Gülcü grubun, zaman zaman ıslık ve yuh sesleriyle Erbakancı grubu protesto etmesi de dikkat çekti. Slogan savaşı yüzünden salonda tansiyon yükseldi ve taraflar arasında sözlü sataşmalar yaşandı. Deneyimli bir FP Milletvekili bu slogan savaşını Hürriyet'e değerlendirirken, ‘‘Erbakan karizmasını sarstırdı, yerle bir ettirdi demeye dilim varmıyor’’ dedi. Gül, Tayyip Erdoğan'dan söz edince de salondan ‘‘Tayyip'e uzanan eller kırılsın’’ sözleri yükseldi.

  Erbakan'ın

  kızı da izledi

  Kongrede haremlik-selamlık uygulaması yapılarak, erkekler ve kadınlar ayrı bölümlere oturtuldu. Yaklaşık bin kişilik kadın partili salonu doldururken, bu gruptan Gül'ün konuşmasına hararetli alkışlar gelmesi dikkat çekti. Kongreyi izleyen kadınlar arasında vatandaşlıktan çıkarılan türbanlı eski milletvekili Merve Kavakçı'nın da yer aldığı gözlendi. Kongreyi Recai Kutan'ın eşi Mebrure Kutan da izledi. Kongreye parti yönetiminin eşleri kadar, kızları da ilgi gösterdi. Kapatılan RP'nin yasaklı lideri Necmettin Erbakan'ın küçük kızı Elif Erbakan da arkadaşlarıyla birlikte kongreye katıldı.

  Coşkun İNCEKARA

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı