İK/Yeni Ekonomi Haberleri

İK YENİ EKONOMİ

  Kariyerine ara veren kadınları işe alacaklar

  Hürriyet Haber
  06.03.2017 - 16:36 | Son Güncelleme:

  Vodafone’un KPMG işbirliğiyle yürüttüğü araştırmaya göre, tüm dünyada kariyerine ara vermiş ve yaşları 30-54 arasında değişen 96 milyon kalifiye kadın çalışan bulunuyor. Vodafone, 26 ülkeyi kapsayan yeni işe alım programı “ReConnect” ile kariyer molası veren yaklaşık 1.000 kalifiye kadın çalışanı yeniden iş hayatına kazandırmaya hazırlanıyor. Türkiye’de de bu kapsamda 4 kişi işe alınmış.

  Tüm dünyada kadınların ekonomik ve sosyal hayata eşit katılımını destekleyen Vodafone, hem çalışan kadınların hem de gelişmekte olan pazarlarda yaşayan kadınların güçlendirilmesine yönelik olarak “Vodafone ReConnect” ve “Vodafone Connect” adı altında iki ayrı programın duyurusunu yaptı.

  Ağırlıklı olarak ailevi nedenlerle uzun yıllar iş hayatından uzak kalan ve tekrar çalışmak isteyen kadınlar için geliştirilen “Vodafone ReConnect” programı ile 3 yıl içinde 26 ülkede 1.000 kadına ulaşılması hedefleniyor. Bu kapsamda Türkiye’de de 4 kadın işe alınmış. Hedef bu yıl iş hayatına ara vermiş 5-6 kadını daha işe almak.

  Vodafone’un 2 yıl önce tüm dünyada kadın çalışanları için geliştirdiği zorunlu minimum doğum izni uygulamasının tamamlayıcısı olarak gösterilen “Vodafone ReConnect” programı, Vodafone’da yönetim ve liderlik rollerini üstlenen kadın çalışan oranının artırılmasına yardımcı olacak. Program kapsamında, kariyerine ara vermiş 500’e yakın kadın 3 yıl içinde yönetici pozisyonunda işe alınarak, Vodafone’un bu dönemde dışarıdan yapacağı tüm yönetici işe alımlarının yaklaşık yüzde 10’unu oluşturacak. Vodafone, kariyerine ara vermiş 500’e yakın kadını da diğer pozisyonlar için istihdam edecek.

  96 milyon kadın kariyerine ara vermiş
  Vodafone’un KPMG işbirliğiyle yürüttüğü araştırmaya göre, tüm dünyada kariyerine ara vermiş ve yaşları 30-54 arasında değişen 96 milyon kalifiye kadın çalışan bulunuyor. Bu kadınların yaklaşık 55 milyonunun orta ve daha üst düzey yöneticilik deneyimine sahip olduğu görülüyor. KPMG araştırması, bu kadınların iş hayatına dönmesinin ekonomik boyutunu da ortaya koyuyor. Buna göre, kariyerine ara verdikten sonra yönetici olarak iş hayatına dönen kadınların ekonomik faaliyete sağlayacağı ek katkının yılda 151 milyar sterlin, hane gelirine sağlayacağı kümülatif katkının ise yılda 419 milyar sterlin olacağı tahmin ediliyor.

  Vodafone’un GfK ile yürüttüğü bir başka araştırmaya göre ise halihazırda ya da geçmişte kariyerine ara vermiş, 5 ülkeden yaklaşık 500 kadının yüzde 80’inden fazlası, kariyer molasının ardından iş hayatına dönmek isteyen ya da ailesine bakmak gibi yükümlülükleri olan çalışan kadınların daha çok desteğe ihtiyacı olduğunu söylüyor. Diğer yandan çoğu kadın, esnek (yüzde 61) ya da yarı zamanlı (yüzde 51) çalışma imkânı tanınmasını istediğini belirtiyor.

  “Vodafone ReConnect” programı kapsamında, kariyerine ara vermiş kadınlar arasında farkındalığı artırmak ya da bu kadınlarla temas kurmak için işe alım destek faaliyetleri; profesyonel becerilerin tazelenmesi ve geliştirilmesi, kadınların iş hayatına dönüş konusunda hazırlanması için eğitim ve işe intibak programları; yöneticilerin işe alınması için bilinçaltı önyargı eğitimi gibi etkinlikler gerçekleştirilecek. Diğer yandan, çalışan kadınların yaşadığı baskıları azaltmak üzere tasarlanan çalışma süreleri doğrultusunda, esnek çalışma seçenekleri ve işe aşamalı geri dönüş (örneğin ilk 6 ay haftada 4 gün) gibi imkânlar da yer alacak.

  Hedef 50 milyon kadın
  Vodafone ayrıca, özellikle Hindistan ve Afrika gibi gelişmekte olan pazarlarda düşük gelirli ve ücra bölgelerde yaşayan kadınların mobil teknolojilerden yararlanması için “Vodafone Connect” adı altında bazı yeni ticari girişimlere de imza attı. Vodafone Grubu, 2025 yılına kadar 50 milyon kadını daha mobil teknolojilerle tanıştırmayı hedefliyor. Bu programlar, Vodafone Türkiye’nin “Önce Kadın” programı ya da Vodafone Grubu’nun M-Pesa mobil para servisi gibi mevcut girişimlerinin üzerine inşa edilecek. Bugün 700 bini aşkın üyesi olan Vodafone Önce Kadın programı, kadın girişimcileri yeni pazarlar ile buluşturuyor. Yaklaşık 10 yıl önce piyasaya sunulan Vodafone M-Pesa mobil para servisi ise çeşitli banka işlemleri, mikro krediler, tasarruflar ve sigorta ürünleri için 11 milyonu aşkın kadın tarafından kullanılıyor.

  Etiketler: Kadın istihdamı
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı