Dünya Haberleri

  Karıştırılan bebekleri sonunda değiştirdiler

  Hürriyet Haber
  21.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çek Cumhuriyeti’nde doğumdan hemen sonra, annelerin isim benzerliği yüzünden hastanede karıştırılan ve yanlış ailelere teslim edilen iki bebek, gerçeğin ortaya çıkmasından yaklaşık 10 ay sonra, gerçek ailelerine kavuştular.

  OLAY Çek Cumhuriyeti’nin Brno şehrindeki Trebic Hastanesi’nde yaşandı. 29 yaşındaki anne Jaroslava Trojanova, geçen 9 Aralık’ta bir kız çocuk dünyaya getirdi. Ondan 18 dakika sonra da Jaroslava Cermakova adlı bir başka kadının kızı doğdu. Küveze konan iki bebek, annelerinin isim benzerliği yüzünden daha sonra yanlış ailelere verildi. Her iki aile de öz kızları zannettikleri bebeklerine büyük bir özen ve sevgiyle baktı.

  Ama bir tesadüf sonucu gerçek ortaya çıktı. DNA testleriyle de kanıtlandı. Biyolojik çocukları olmayan bebeklere 10 ay boyunca anne babalık eden çiftler, gerçeğin ortaya çıkmasıyla büyük bir şok yaşadılar ve kabul etmek istemediler. Duygusal olarak çok bağlandıkları için yanlarındaki bebeği verip gerçek bebeklerini almaya bir türlü razı olmayan iki anne, sonunda buna cesaret edebildi.

  29 yaşındaki anne Jaroslava Cermakova, oğlu Nikola’ya kavuşurken, Jaroslova Trojanova da Veronika’sını teslim aldı. İngiliz Daily Mirror Gazetesi’nin izlediği buluşmada duygusal anlar yaşanırken, anneler uzun süre gözleri gibi baktıkları bebekleri bırakmakta zorlandı. Gerçek bebeklerinin ilk dişini çıkardığını, ilk kelimeleri söylediğini duyamayan aileler psikolog desteği alıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı