Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Karısıyla meşhur olan imam öldü

  Hürriyet Haber
  05 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 05 Mayıs 2000 - 00:01

  İLK evliliğini yaptığı Sevtap Çetinkale'nin sahnelerde ‘imamın karısı’ olarak anılmasına neden olan ve boşanmasından sonraki dönemde de çapkınlıklarıyla basında sık sık yer alan 66 yaşındaki imam Mustafa Taşova önceki gün öldü.

  ÇAPKIN İMAM

  ‘Çapkın imam’ olarak da anılan Mustafa Taşova'nın cenazesi, Fatih Camii'nde kılınan ikindi namazından sonra Eyüp Sultan Mezarlığı'ndaki aile kabristanında toprağa verildi.

  Kamuoyunda 1960 ve 70'li yıllar boyunca ‘çapkın imam’ olarak tanınan Taşova, ilk eşi pop müzik sanatçısı Sevtap Çetinkale'den boşandıktan sonra bir barda kadın arkadaşıyla görüldü. Taşova, bu olayın ardından 100'e yakın imam arkadaşı tarafından çalıştığı Mezarlıklar Müdürlüğü'ne şikayet edildi ve adı çapkın imama çıktı.

  Ünlü sünnetçi Kemal Özkan, 10 yıl boyunca yanında çalışan Mustafa Taşova'nın fiziği, giyimi ve sesiyle hayranlık uyandıran bir kişi olduğunu söyledi. Özkan, ‘‘Kendisini 39 yıldır tanırım. Çocuk ruhlu bir kişiydi. Basında bir dönem hakkında çıkan haberler bence abartılıydı. Herkesin hatası olabilir’’ dedi.

  1934 yılında Tokat'ta doğan ve 9 yaşında hafız olan Mustafa Taşova, İstanbul ve Ankara'da çok sayıda camide imamlık yaptıktan sonra 1965'de Fatih Cenaze İstasyonu imamlığını yaptı.

  EMEKLİ OLMUŞTU

  1980-1990 yılları arasında ünlü sünnetçi Kemal Özkan'ın yanında duahanlık, mevlithanlık ve imamlık yapan Taşova, geçen yıl emekli olmuştu. Taşova'nın ilk eşi Sevtap Çetinkale'den 2 oğlu, ikinci eşinden de 3 kızı ve 5 torunu bulunuyor.

  60 ve 70'li yıllarda, ‘‘İmamın karısı’’ adıyla meşhur olan Sevtap Çetinkale'nin eski eşi imam Mustafa Taşova öldü. Eyüp Sultan Mezarlığı'ndaki aile kabristanında toprağa verilen Taşova, çapkınlığıyla tanınıyordu. 5 çocuk babası Taşova'nın Sevtap Çetinkale'den 2 oğlu var.

  İmamın karısı

  Bir zamanlar Yeşilçam'ın sıradan çıplaklarından olan Sevtap Çetinkale, Hacı Hafız Mustafa Taşova'la evlenip, boşandıktan sonra ‘‘İmamın karısı’’ olarak şöhreti yakaladı. Alkışların, şöhretin ve neonların cazibesine kapılarak Taşova'yı terkeden Çetinkale, kısa sürede zirveye çıktı. Bir süre düzgün ve dolgun vücudu, güzel bacaklarıyla bir heyecan fırtınası estiren Çetinkale, imam kocasının mahkeme kararıyla adının kullanılmasını yasaklatmasından sonra, inişe geçti. İstanbul sahnelerinde aradığını bulamayan Çetinkale Anadolu turnelerine çıkmaya başladı, ancak burada da beklediği başarıyı sağlayamadı. Ardından uzun süren bir sessizliğe bürünen Çetinkale, Adana'da ortaya çıktı ve pavyonlarda çalışmaya başladı. Ancak bir süre sonra pavyonları da bırakıp İstanbul'a döndü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı