Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Karınızı puroya nasıl alıştırırsınız?

Asırlardır puro sadece erkeklere mahsustur diye şartlandırılmış karşı cins, çok şükür günümüzde başka konularda olduğu gibi purodaki tutuculuğu da üzerinden atmayı başarmıştır.

Karınız (sevgiliniz) puro içmeyi denemek istiyorsa, aşağıdaki bilgiler onu bu keyifli yolculuğa çıkarmaya yararlı olacaktır.

Karımla, arada sırada humidorumdan güzel bir puroyu paylaşmak hayatın hoşlandığım basit fakat beni keyiflendiren anlarından/anılardan biridir. Ben bu konuda şanslı olmakla beraber, çoğu kez karınızı (sevgilinizi) puro içmeye alıştırmak hiç de kolay değildir. Asırlardır puro ‘‘sadece erkeklere mahsustur’’ mentalitesi ile yetişmiş ve şartlandırılmış karşı cins, çok şükür günümüzde diğer birçok başka konuda olduğu gibi puro içmedeki yasak ve tutuculuğu da üzerinden atmayı başarmıştır. Karınız (sevgiliniz) puro içmeyi denemeye bir fırsat vermeye arzulu ise, aşağıdaki bilgiler onu bu keyifli yolculuğa çıkarmaya yararlı olacaktır.

Kadınlara çoğunlukla başlangıçta 'petite' denilen mini puroları içmeleri önerilir/yakıştırılır. Bu kesinlikle yanlıştır. Kim söylerse söylesin karınıza asla 40 ve daha küçük yüzük çaplı puro içirmeyin. Bu purolar kalınları ile mukayese edildiğinde daha sıcak yanarlar, daha çok baharat içerirler, lezzetleri daha serttir. 44-47 yüzük çapı onlar için idealdir.

Bana sorarsanız ben puro içmeye yeni başlayacak kadınlara corona ebat yerine robusto içmelerini öneririm. Birçok deneyimli purocu amiyane tabiriyle kafa bulmak istedikleri zaman kalın yerine ince çaplı puroları içerler. Kalın yüzük çaplı puro gibi, karınıza (sevgilinize) 13 cm. ve üzerindeki uzunluktaki puroları içirin. Uzun puro içindeki uzun hava kanalcıkları arasından geçen sıcak dumanı serinleteceğinden gücünü de psikolojik olarak hafifletecektir.

Ona vereceğiniz önemli bir tavsiye; puroyu sıkıldığı anda bırakabileceği veya yarısına kadar içmenin hiç de ayıp olmadığıdır. Burada anahtar ‘‘puro içmekten keyif almaktır.’’ Puroyu sonuna kadar içmeye mecbur olma endişesi değil. Karınızı (sevgilinizi) puro ile tanıştırmanın bir başka yolu da, ilk purosunun onda ‘‘hayal kırıklığı’’ yaratmak yerine unutamayacağı keyifli bir deneyim olması için gerekli ambiyans ve ortamı hazırlamaktır. İçeceği ilk ve sonraki puroları hep kaliteli olmalıdır. Kadındır anlamaz, onun için puro sadece purodur, sıradan bir puro içsin derseniz daha başlangıçta amacınızdan saparsınız.

Karınızla (sevgilinizle) aynı deneyim ve lezzeti paylaşmak için mutlaka aynı puroyu için. İçim esnası ve sonrası o puroyla ilgili görüşlerinizi birbirinizle rahatça tartışın. Onun düşüncelerine saygı gösterin. Deneyim kazandıkça daha doğru ifadeler kullanacaktır. Asla ama asla onu yargılarında küçümseyip, alay etmeyin. Evde daima içlerinden seçebileceği değişik birkaç marka puro bulundurun. Daha iyisi, puro satın almaya beraber gidin. Aynı purodan daima çift almayı unutmayın. Biri size biri karınıza (sevgilinize).

Yukarıda değindiğim gibi, puro içtiğiniz ortamı romantik bir atmosfere dönüştürün. Önce güzel bir yemek yiyin. Yemek sonrası onun da beğendiği kaliteli bir içkiyi paylaşın. Işıkları karartın. Ortama uygun bir müzik çalın. Şimdi sıra puroları yakmaya geldi. Unutmayın anahtar sözcük, puro içilecek o ilk anı unutulmaz yapmaktır. Şahsen size, birlikte puro içtiğiniz sürece hiçbir şey yapmadan hoşlandığınız konulardan sohbet etmeyi öneririm. Tanıdığım birçok puro kadını; kocalarıyla (sevgilileriyle) puro içmekten en çok keyif aldıkları zamanın bu sohbet anı olduğunu söylemiştir. Ona, yukarıda da bahsettiğim gibi, aroma ve tadını beğenmediği takdirde o puroyu içmeye mecbur olmadığını hatırlatın. Şu özdeyişi unutmayın: ‘‘Hayat kötü bir puro içecek kadar uzun değildir.’’ Humidorunuza dönüp, yenisini seçin. Ve son olarak karınız (sevgiliniz) kesinlikle puro içmek istemiyorsa tartışmayın. Herkes puro içmekten hoşlanmayabilir. Onu yine de denediği için kutlayın. Sizinle bahse girerim, karınız (sevgiliniz) o günden sonra sizin puroya duyduğunuz hevesi çok daha iyi takdir edecektir.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI