Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Karınca gibiyiz, hazırlıklarımızı yazın yapıyoruz"

Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık, kayak sporunun yaz aylarında çok daha yoğun olduğunu belirterek, “Karınca gibiyiz, kışın tüm hazırlıklarını yazdan yapıyoruz” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Özer Ayık, halen Alp Disiplini B ve Genç Milli Takımı'nın kondisyon test kampı Kastamonu Ilgaz'da, biathlon çalışma kampının ise Erzurum Kandilli Tesisleri'nde devam ettiğini söyledi.

Ayık, çalışmalara biathlon, kayaklı koşu, kayakla atlama, snowboard ve alp disiplini branşlarında yoğunlaştıklarına ifade etti.

Federasyon olarak yaz aylarında sürekli kondisyon çalışması yaptıklarına dikkati çeken Ayık, “Bu çalışmalarımızı genellikle Avusturya ve Slovenya gibi ülkelerde sürdürüyoruz. Kış haricinde yapılan çalışmalarda buzulları kullanmak durumunda kalıyoruz. Yurt içinde ise Erzurum Kandilli'yi kayaklı koşu ve biathlon, Ilgaz'ı ise alp disiplini ve snowboard için kullanıyoruz” diye konuştu.

“Asfalt zeminde çalışıyoruz”

Ayık, kayakla atlamada ise kışın karın, yaz aylarında plastik maddenin üzerine atlama yaptıklarını vurgulayarak, “Kayaklı koşu ve biathlonda da tekerlekli kızaklar kullanıyoruz. Yazın kar olmadığı için de çalışmalarımızı asfalt zemin üzerinde yapıyoruz. Alp disiplini ve snowboard dalında ise sürekli kondisyon çalışması yapıyoruz. Kasım sonu itibariyle karın yağmasıyla çalışmalarımızda her hangi bir sorunla karşılaşmıyoruz” ifadesini kullandı.

“Dağlara çıkıyoruz”

Kayak sporuna gönül vermiş sporcuları 10 yaşından itibaren kampa almaya başladıklarını bildiren Ayık, kayak sezonun kısa olmasından yakındı.

Ayık, “Bizim federasyonumuz dışındaki tüm branşlarda sezon çok uzun ve istediğiniz yerde kamp yapabilirsiniz. Bizim branşımız ise çok meşakkatli ve sabır isteyen bir spor. Millet şehir merkezinde çalışırken biz dağlara çıkıp çalışıyoruz” dedi.

“Başarı bardağını damla damla dolduruyoruz. İleri ki yıllarda mutlaka şampiyon çıkaracağız” diyen Ayık, şunları kaydetti:
“Şu bir gerçek ki Avusturya'daki bir sporcu, yılın 250 günü karda evinin yanında kayak yapıyor. Biz ise başarı için tüm şartlarımızı zorluyoruz. Biz alttan gelen sporcularımızı yurtdışına kampa götürdüğümüzde en fazla 20 gün kalabiliyoruz. Bir dünya ve olimpiyat şampiyonu çıkarabilmek için yılda en az 220-230 gün kayaklı çalışma yapmak lazım.
Geleceğe umutla bakıyoruz. Erzurum'daki tesislerimiz çok güzel. Kayseri'ye de yeni tesisler yapılıyor. Türkiye genelinde kayak merkezi 40'a yaklaştı. Bu tesisler sporcularımıza büyük katkı veriyor. Zor ama başarılmayacak bir şey değil. Biz federasyonu kurumsal bir yapıya kavuşturduk ve çok sağlam temeller attık. Helen 7 tane yabancı antrenörle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu çark çalışmaya başladı, bizde mucizeye yer yok. Doğru yoldayız. Herkes yürürken biz koşuyoruz ama sabra ihtiyacımız var.”

Bunları da Beğenebilirsiniz