"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Karım ne yapsam bana ilgi göstermiyor, çaresizim

Sevgili Güzin Abla, ben 38 yaşında, 17 senedir evli bir erkeğim.

Yaklaşık iki yıl önce size bir mektup yazmış, 34 yaşındaki eşimin ilgisizliğinden dolayı, başka hanımların bana gösterdiği ilgiye sıcak bakmaya başladığımı açıklamıştım. Sizden aldığım yanıtın içeriğini tam olarak hatırlamasam bile bu hanımların gösterdiği ilgiye karşılık vermemem gerektiğini tavsiye etmiştiniz. Ben de dediğinizi yaptım; sonuçta kimsenin ilgisine karşılık vermedim ve eşime olan sadakatimi korudum.
Ancak benim sorunum maalesef hala değişmedi. Eşime ne kadar yakınlık göstersem, ne kadar iltifatlar yağdırsam, ne kadar sürpriz yapsam, bana karşı ilgisizliği değişmiyor. Ben eşimi gerçekten seviyorum ama giderek bunalıma sürükleniyorum. Eşim o kadar çok değişti ki anlatamam. O artık ne iyi bir ev hanımı ( ev temizliğini bayramdan bayrama yapıyor) ne iyi bir anne ( çocukları sabah ben yedirip içirip okula uğurluyorum ) ne de iyi bir eş ( bana normalde ve yatakta kesinlikle ilgi göstermiyor) konumunda. Sanki sürekli bir uyuşukluk içinde?
Ben bu değişikliğe akıl erdiremiyorum. Konuyu açtığımda konuşmamız çok kısa sürüyor. Çünkü eleştiriye kesinlikle katlanamıyor ve bağırmaya, hakaret etmeye başlıyor. Ben de çocuklar etkilenmesin diye susuyorum. Susuyorum ama nereye kadar dayanabilirim. Boşanmayı düşündüm ama çocuklarımın annesiz, babasız büyümesine gönlüm razı olmadığı için vazgeçtim. Şu anki durumları çok mu iyi diyebilirsiniz. Haklı da olabilirsiniz ama boşanırsam çocuklar için daha da kötü olacağı kanısındayım.
Çok kararsız ve çok mutsuzum abla. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

RUMUZ: ÇARESİZ ADAM

Sevgili oğlum, iki yıldır süren mücadelen gerçekten takdire değer? Bir erkek olarak, beni dinleyip, çevrende dolanan genç hanımların ilgisine karşılık vermemişsin. Oysa anladığım kadarıyla ilgiye de sevgiye de sekse de ihtiyaç duyuyorsun. Karının tutumunun hiç değişmemesi hatta giderek daha da kötülemiş olması, ondaki bir ruhsal problemi ortaya koyuyor. Bence o bir depresyon geçiriyor. Tabii bunun nedenlerini bilemem çünkü hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Çocukluğu nasıl geçmiş, seninle nasıl evlenmiş?. Evlilik içinde neler yaşamış?

Hiçbir ip ucu yok elimde. Ama bu anlattıkların, onun yalnız sana değil, hayata karşı da, çocuklarına ve evine karşı da büyük bir vurdumduymazlık içinde olduğunu gösteriyor. Sanki hayattan bıkmış, hiçbir şeyle ilgilenmeyen, umursamaz bir tavır içinde? Bu da depresyonun bir belirtisi olabilir. Bir bakıma onun bir terapiye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Hadi diyelim ki, seni istemiyor, artık sevmiyor, sana kırgın? Çocukların günahı ne?

Onu razı edebilirsen, iyi bir psikoloğa ya da aile terapistine götür? Olmazsa, al çocuklarını, bir süre bir yakınında kal, o da bir süre için kendi kendine kalıp düşünme fırsatı bulsun. Bazen insana bu yalnızlık terapiden çok daha fazla yararlı olabiliyor.

Üniversitedeki yasak ilişki konusu beni etkiledi

Merhaba Feyza Hanım, ben ara sıra size içimi döken okuyucularınızdan biriyim. Beni rumuzumdan hatırlayabilirsiniz belki.
30 yaşındaki öğrenci hanımın, sınıfındaki evli kadının ilişkisini kınadığı yazısını okuduğumda yine içim acıdı. Gençler maalesef bu durumda. Ne yazık ki bunun sebebi yüzde 90 anneler. Bir toplumun nezih ve seçkin olması, o toplumdaki annelerin nezih ve seçkin olmasına bağlıdır. Yazık ki bizim toplumumuzda çocuk büyütme anlayışı, çocuğun önüne iki tas yemek koyup sonra da onu sokağa salmaktan ibaret. Bu yüzden de çocuklar sevgiden ve çok önemli insani değerlerden uzak yetişiyor.

İstanbul Üniversitesi’ndeki bu rezaletin temelinde de büyük ihtimalle bu yatıyor. Mesela çoğu anne çocuğu ile konuşmaz bile, onlarla arkadaş olmaya çalışmaz. Bu durum doğal olarak çocuklarla sağlıklı iletişim kurulamamasına yol açar. Hal böyle olunca ortaya ahlaki değerlerden bihaber bireyler çıkıyor.
O kadının yaptığı çirkinlik inanılır gibi değil. Bir de zavallı kocasından aldığı parayla geçiniyor utanmadan. Bu arada ben de kesinlikle yobaz görüşlü olmadığımı belirtmeliyim ama bu kadının yaptıkları gerçekten mide bulandırıcı. Benim esas tuhafıma giden bu yazıyı yollayan hanım dışında o kadına sınıftan tepki gelmemesi. Gerçekten benim de içim kalktı bu kadar ahlaksızlığa. İçimi dökmeme vesile olduğunuz için sağ olun.
RUMUZ: ÖZERBU


Toplumumuz artık bu tür ilişkilere alıştı sevgili okurum. İnsanlar, evlilik dışı hatta her iki taraf da evli olduğu halde kurulan ilişkiler karşısında eskisi kadar tepki duymaz oldu. Sanırım bunda da, genel olarak ahlaki değerlerde, insani değerlerde gördüğümüz ve endişeyle izlediğimiz o inanılmaz düşüş en büyük neden? Ayrıca televizyonlarda, şurada burada izlenen her türlü sıra dışı birlikteliklerin izleyiciye artık çok doğal gibi gösterilmesi de etkileyici oluyor. Aile içinde de insanlar, sürekli ihanet ve buna benzer çarpıklıklarla haşır neşir olarak yaşıyorlar. Sonuç da, işte böyle aile kurumunun giderek yok olup, yozlaşması şeklinde ortaya çıkıyor.
X