Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Karikatürün büyük jürisi toplandı

  Hürriyet Haber
  31 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 30 Mayıs 2011 - 20:55

  Bu yıl 28’incisi düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda geri sayım başladı. Yarışmanın uluslararası Seçici Kurulu 30 Mayıs Pazartesi günü Bodrum Işıl Club’da toplandı.

  Yarışmaya bu yıl 79 ülkeden 885 sanatçı 2729 karikatür ile katıldı. Yarışmanın Önseçiciler Kurulu, 37 ülkeden 118 sanatçının 138 karikatürünü uluslararası Seçici Kurulu’na sunulmaya değer gördü.
  Bugüne kadar, karikatürün duayeni sayılan 201 sanatçının jüri üyesi olarak görev yaptığı, yine bu güne kadar 63 bin civarında karikatürün gönderildiği bu yılki yarışmanın Seçiciler Kurulu Ercan Akyol, Steve Bell (İngiltere), Latif Demirci, Selçuk Demirel, Mohamed Effat Abdelazim Ismail (Mısır), Maira Kalman (ABD), Rick Meyerowitz (ABD), Tan Oral, Ralph Steadman (İngiltere) ve Hideo Takeda ’dan (Japonya) oluşuyor.
  Sonucu bugün açıklanacak olan yarışmanın birincisine 8 bin dolar, ikincisine 5 bin dolar, üçüncüsüne ise 3 bin 500 dolar tutarında ödül sunulacak. Dereceye giren tüm sanatçılara ayrıca başarılarını simgeleyen heykel ve ödül beratları 18 Ekim’de İstanbul’da düzenlenecek törenle verilecek.  Otoritelerce “dünyanın bir numaralı karikatür yarışması “ olarak nitelendirilen organizasyonda ödül kazanan karikatürler 1-10 Haziran tarihleri arasında Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde sergilenecek.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı