Ege Haberleri

EGE

  Karikatürü öğrendiler

  Hürriyet Haber
  28.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 27.12.2009 - 22:30

  “Karikatür ve Felsefe Günleri”, Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 300 öğrenci, atölye çalışmalarında Türkiye’nin önde gelen sanatçılarıyla bir araya geldi.

  BÜYÜKŞEHİR Belediyesi tarafından düzenlenen “Karikatür ve Felsefe Günleri”, Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 300 lise ve ilköğretim okulu öğrencisi, atölye çalışmalarında Türkiye’nin önde gelen sanatçılarıyla bir araya geldi.

  Öğrenciler ilgi duydu

  İzmir’de ilk kez “karikatür ve felsefenin” bir arada ele alındığı etkinlik, öğrenciler sayesinde tarihi mekana neşe getirdi. 25 ve 26 Aralık tarihlerinde iki gün süren etkinlik kapsamında düzenlenen 12 atölye çalışmasında, öğrenciler ilgi duydukları alanlarda uzmanlardan konunun inceliklerini öğrendi, uygulama yaptı. Karikatür, öykü, şiir ve felsefe atölyelerine karikatüristler Zeynep Gargi, Cemalettin Güzeloğlu, Eray Özbek, B. Murat Top, Birol Çün, Murteza Albayrak, Mehmet Aslan, Abidin Köse, Sadık Öztürk ve Deniz Dokgöz; öykücüler Cemil Kavukçu ve Hasan Özkılıç ile şair Gökhan Cengizhan ve felsefeci Hüsemattin Çetinkaya katıldı.

  30 eserli bir sergi

  İki gün boyunca öğrencilerle yaklaşık ikişer saat söyleşen sanatçılar, onların kağıda döktükleri eserleri inceleyerek eleştiri ve önerilerini aktardı. “Karikatür ve Felsefe Günleri” kapsamında 30 eserli bir sergi de açıldı.

  Konuşmacı oldular

  “Felsefeden Karikatüre Özgür Dünüce Süreci” konulu paneli Karikatürist Köksal Çiftçi yönetirken, konuşmacı olarak Felsefeci Hüsamettin Çetinkaya, Şair-Yazar Asuman Susam, Karikatüristler Hasan Efe ve Akdağ Saydut katıldı. Hüsamettin Çetinkaya’nın yönettiği “ Karikatür ve Felsefede İnsanın Görsel, Düşünsel Serüveni” konulu panele ise ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet İnankatıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı