Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Karikatürler davalık oldu

  Erhan GÖGEM/KIRIKKALE, (DHA)
  06 Şubat 2006 - 14:33Son Güncelleme : 06 Şubat 2006 - 14:32

  KIRIKKALE Barosu'na kayıtlı Avukat Ümit Nuri Kocaballı, Hazreti Muhammed'in karikatürlerini yayınlayan Danimarka'daki yayınlanan Jyllands Posten Gazetesi'nin imtiyaz sahibi ve karikatürist Jens Julins hakkında Kırıkkale Sulh Hukuk Hakimliği'ne başvuruda bulunarak, 1 euroluk tazminat davası açılması talebinde bulundu.

  Avukat Ümit Nuri Kocaballı yaptığı açıklamada, “İnternet sayfalarında yayınlanan bu krarikatürlerde inanç özgürlükleri tamamen tahrip ediliyor. Müslümanların, resimlenen bir peygambere ve onun iletilmesini sağladığı Kuran'a inanmalarının ne denli saçma sapan bir inanış olduğu öne sürülüyor” dedi.

  Kocaballı, “Ayrıca son zamanlarda Avrupa'da Müslüman olan Hiristiyanların çoğalması nedeniyle, bu tür karikatürlerle hem Müslümanları aşağılamış, hem de kendi insanlarına, girmek istedikleri İslam Dini'nin Peygamberi'ni hakkında gerçek dışı çizgilerle canlandırmaya çalışmışlardır. Müslümanların inandığı Peygamberine hakaret etmişlerdir. Davalıların sembolik olarak 1 euro tazminata mahkum edilmelerini istiyorum” diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı