Dünya Haberleri

  Karikatür nöbeti

  Hürriyet Haber
  20.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Karikatür protestoları İslam ülkelerinde dün de sürdü. Pakistan’da dün planlanan büyük gösteri güvenlik önlemleriyle engellendi. Güvenlik güçleri, gösterilere öncülük etmeye gitmesin diye 6 İslamcı partiden oluşan muhalefetin lideri Gazi Hüseyin Ahmed’i gözaltına alındı. Gösterilerin yasaklandığı başkente girişler kapatıldı.

  Yine de başkent İslamabad’da toplanan 400 kadar gösterici Amerikan Büyükelçiliği’ne taş, yumurta ve domatesle saldırdı. Polis, gözyaşartıcı bomba ile göstericileri dağıttı. Haydarabad kentinde askerler, daha önce ateşe verilmiş bir Kentucky Fried Chicken ve McDonald’s restoranlarının önünde nöbet tuttu.

  Sukkur şehrinde de bir Hıristiyan’ın Kuran yaktığı iddiaları üzerine, tüm önlemlere rağmen iki kilise galeyana gelen halk tarafından yakıldı. Aralarında Hıristiyanların da bulunduğu birçok kişi gözaltına alındı. İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nun, bu hafta tansiyonun yükseldiği Pakistan’a gideceği bildirildi.

  GAZETENİN ÖZRÜ SUUDİ BASININDA

  Karikatür krizinin bir numaralı sorumlusu olan Danimarka’nın Jyllands-Posten Gazetesi’nin "özür mektubu" dün Suudi Arabistan’daki üç gazetede tam sayfa olarak yayımlandı. İlanda, gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Carsten Juste, olanlar nedeniyle özür diledi. Juste, mektupta, "Dinlere, etnik gruplara ve insanlara saldıran her tür şiddeti kınıyoruz. Bunun Müslümanlar için ne kadar hassas bir konu olduğunu karikatürleri yayınlamadan önce farkedemedik" diye yazdı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı