Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Karikatür krizini aşmak için İKÖ-AB toplantısı önerisi

  ANKARA (A.A)
  07.02.2006 - 12:50 | Son Güncelleme: 07.02.2006 - 12:51

  İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu, karikatür krizinin aşılmasına yönelik Türkiye'nin girişimiyle İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) ve AB yetkililerini bir araya getirmeyi hedefleyen toplantının bir an önce yapılmasında fayda olduğunu söyledi.

  İhsanoğlu, değerlendirmede, toplantının yeri ve zamanı konusunda henüz netlik bulunmadığını belirtirken, “Yeni girişim üzerinde çalışılıyor. Toplantının bir an evvel olmasında fayda var” dedi. “Böyle bir toplantının yapılmasının fevkalade önemli olduğunu” ifade eden İhsanoğlu, “İslam dünyasında rahatsızlığa yol açan karikatürlerin Avrupa basınında yer almasının ardından başlayan olayların tekrarlanmaması için herkesi sorumlu davranmaya” çağırdı.

  İhsanoğlu, “basın ve düşünce özgürlüğünün başkalarının haklarına, inançlarına ve kültürlerine saldırı anlamına gelmediğini, bunun yanlış bir anlayış olduğunu” kaydederek, “karşılıklı saygı ve anlayışın hüküm sürmesi konusunda irade sergilenip bu yönde tedbir alınmasının” önemine işaret etti. İhsanoğlu, “Bu gibi olayların tekrar etmesi kimsenin menfaatine değil” diye konuştu.

  Konuya ilişkin olarak AB ve İKÖ çerçevesinde pek çok ikili görüşme yaptığını söyleyen İhsanoğlu, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile de devamlı temas halinde olduklarını sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı