Dünya Haberleri

DÜNYA

  Karikatür krizinden dinler çatışmasına

  Hürriyet Haber
  24 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 24 Şubat 2006 - 09:07

  Danimarka’da Hz. Muhammed karikatürlerinin yayınlanmasıyla başlayan gerginlik, zaten 140 milyon nüfusuyla sık sık etnik kavgaya sahne olan Nijerya’da Müslüman-Hıristiyan çatışmalarını tetikledi. Karikatürleri protesto eden Müslümanların kiliselere saldırmasına Hıristiyanlar palalarla misillemede bulundu. Beş günlük bilanço: En az 146 ölü.

  AVRUPA’nın kuzeyindeki Danimarka’da Hz. Muhammed karikatürlerinin yayınlanmasıyla başlayan kriz Afrika’nın ortasında Müslüman-Hıristiyan çatışmasını ateşledi. Beş gündür süren çatışmalarda iki taraftan en az 146 kişi öldü.

  Danimarkalılar, Hz. Muhammed karikatürlerinin yayınlanmasının ifade özgürlüğü olduğunu savunurken, protestolar Nijerya’da kanlı bir çatışmaya döndü. Zaten Hıristiyan kökenli Nijerya Devlet Başkanı Olesegun Obasanjo’nun anayasayı değiştirip üçüncü kez göreve gelmek istediği yolundaki söylentilerden de rahatsız olan Müslümanlar, haftasonu çoğunlukta oldukları ülkenin kuzeyinde 30’dan fazla kiliseye saldırı düzenledi. Şiddete dönüşen protesto eylemlerinde çoğu Hıristiyan 18 kişi öldü. Palalı, sopalı, meşaleli şiddet eylemleri hafta başında kuzeydeki Bauchi ve Maiduguri kentine sıçradı, Hıristiyanları hedef alan saldırılarda 25 kişi daha öldü.

  CESETLERİ YAKTILAR

  Hıristiyanlara yönelik saldırılar, Hıristiyanların çoğunlukta olduğu güneyde büyük infial uyandırırken, bu kez güneydeki Onitsha kentinde Müslümanlara yönelik misilleme saldırıları başladı. Dindaşlarının öldürülmesinden rahatsız olan Hıristiyanlar, azınlıkta olan Müslümanlara ve camilerine saldırmaya başladı, ortalık kan gölüne dönerken sokaklar cesetle doldu. Dini duyguların tetiklediği intikam ateşine hakim olamayan saldırganlar, hızlarını alamayıp eylemlerini Müslümanların cesetlerini yakmaya kadar götürdüler. Cesetleri yakanlardan moto-taksi sürücüsü 25 yaşındaki Anthony Umai, "Bu olan bitenden çok memnunuz, böylece kuzeydekilere derslerini vermiş oluyoruz. Tüm bunları Danimarka’daki Hz. Muhammed karikatürlerine tepki olarak Hıristiyanlara saldıran Müslümanlar başlattı. Peygamberlerinin karikatürü yapılmışsa buna katlanmaları, kavga çıkarmamaları gerekirdi" diye konuştu.

  Nijerya çıldırdı

  Onitsha kentinde sokaklar cesetten geçilmiyor. Karikatürlere tepki gösteren Müslümanlar kiliselere saldırıp Hıristiyanları öldürdü. Hıristiyanlar da camileri yakıp Müslümanları öldürdüler, sonra da cesetleri yaktılar.

  Etnik çatışmalar ülkesi Nijerya

  AFRİKA’nın petrol zengini ülkelerinden olan Nijerya, 140 milyon nüfusuyla etnik çatışmalara alışık bir ülke. Ülkenin kuzeyinde Müslümanlar, güneyinde ise Hıristiyanlar çoğunlukta. Çatışmaların ardında 2007 yılında görev süresi dolacak olan Devlet Başkanı Olesegun Obasanjo’nun yasaları değiştirip üçüncü kez seçilmek istediği söylentileri de var. Artık devlet başkanlığı sırasının kendilerine geldiğine inanan Müslüman Nijeryalılar biraz da bu yüzden tepki gösteriyorlar. Nijerya’da özellikle Hıristiyan ve Müslüman gruplar sık sık ülkeyi iç savaşın eşiğine getiriyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı