Dünya Haberleri

DÜNYA

  Karikatür krizi

  ANKA
  01 Şubat 2006 - 17:40Son Güncelleme : 01 Şubat 2006 - 17:40

  Hz. Muhammed'in tasvir edildiği karikatürler, dört ülkede daha yayınlandı.

  Önce Danimarka’daki Jyllands-Posten gazetesinde daha sonra da Norveç’teki Magasinet dergisinde yayınlanan Hazreti Muhammed karikatürleri şimdi de İzlanda, Meksika, Alman ve Fransız gazetelerinde yayınlandı.

  Danimarka’da Türkçe yayınlanan "Haber" gazetesine göre İzlanda’nın bulvar gazetesi DV ,Hz. Muhammed karikatürleri ve son günlerde Ortadoğu’da meydana gelen gelişmelere iki sayfa ayırdı.

  Ünlü Alman gazetesi Die Welt, Hz. Muhammed’in bir karikatürünün yer aldığı bir haber yazıya yer verirken, Meksika’nın La Cronica adlı gazetesi de "Danimarka Arap dünyasına karşı" başlıklı haberde Hz. Muhammed karikatürlerinden birini yayınladı.

  Fransız gazetesi France Soir de, Danimarka’da Jyllands Posten gazetesi tarafından Hz. Muhammed’in karikatürlerinin yayımlanmasını destekledi.

  Gazete, kapağından yayımladığı, Hz. Muhammed’i de resmeden bir karikatürle, Danimarka gazetesine yapılan baskıları eleştirdi.

  Gazete’de yayınlanan karikatürde, Hz. Muhammed, Hz. İsa, Hz. Musa ve Buda, bir bulutun üzerinde dururken resmediliyor. Karikatürde Hz. İsa, Hz. Muhammed’e, "Sinirlenme Muhammed... Burada hepimizin karikatürü çizildi" diyor.

  Haberde "Evet, Tanrı’nın karikatürünü çizme hakkımız var" başlığı atılırken gazetenin genel yayın yönetmeni Serge Faubert tarafından kaleme alınan başyazıda, "Hz. Muhammed, Hz. İsa, Buda ve tüm dini eğilimlerin karikatürize edilebileceği ve buna da laik bir ülkede ifade özgürlüğü denileceği" yorumu yapıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı