Dünya Haberleri

DÜNYA

  Karikatür basan gazete ile görüşmedi

  Ünsal TURAN / KOPENHAG
  22 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 22 Ekim 2008 - 09:50

  Kopenhag’daki kültürler arası diyalog toplantısına katılan İKÖ Genel Sekreteri İhsanoğlu, Hz.Muhammed karitürlerini yayınlayan Jyllands Posten’in editörü ile görüşmedi.

  DANİMARKA’nın başkenti Kopenhag’da İslam Konferansı Örgütü (İKÖ), UNESCO ve Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen ’Kültürler Arası Anlayış ve Diyalog İçin Eğitim’ konferansında konuşan İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İslam dininin Avrupa’nın temel unsuru olduğunu, İKÖ olarak bunu gündemde tutacaklarını söyledi.

  İhsanoğlu, Karikatürleri yayımlayan Jyllands Posten Gazetesi kültür editörü Flemming Rose’yi otelin lobisinde 1 saat beklemesine rağmen kabul etmedi. İnsanoğlu, neden kabul etmediği sorumuza şu yanıtı verdi: "Ben vaktim olamadığı için kendisini kabul etmedim. Dini sembollerin bizim için kutsallığı var. Durup dururken başkasının bunu tenkit etmesi ve bununla alay etmesini kabul edemeyiz. Siz bunu ifade özgürlüğü olarak kabul ediyorsanız biz bunu kendi değerlerimize tecavüz olarak kabul ediyoruz. 1,5 Milyar insanın inançlarına saygı duyulmuyorsa orada bir sorun var demektir."

  İhsanoğlu, önyargıları bir tarafa bırakarak Batı ve İslam dünyasının birbirini anlamaya çalışması gerektiğini söyledi. Her iki tarafta da radikallerin olduğunu ve kafaları karıştırdığına işaret eden İhsanoğlu, karikatür kriziyle ilgili isim vermeden Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’i eleştirdi: "Fikir hürriyetine sığınıp her şeyi mubah görüyorlar. Siyasi sorumluluk sadece kendi vatandaşlarına karşı değildir. "
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı