Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Karides ve ançuezli patates salatası

Bu haftaki yemeği Madrid’de bir otel odasının mutfağında pişiriyor olmak hem çok keyifli, hem de Türkiye’de de olan malzemelerden bulup seçmeyi gerektiğinden, biraz can sıkıcı

Akdeniz ülkesi olmanın yanı sıra Atlantik Okyanusu’ndan da faydalanan İspanya’da güzel deniz ürünü bulmak için ille de kıyı şeridinde olmak gerekmiyor. Bu hafta, üçüncü defa yemek kongresi izlemek için geldiğim ve ayrıntılarını haftaya yazacağım Madrid’de, bırakın sokak pazarlarını, büyük alışveriş merkezlerinin süpermarketlerinde dahi insanı hayran bırakacak çeşitlilik ve tazelikte bir ürün gamı var. Her seferinde saatlerimi geçirdiğim sebze ve balık pazarlarında Kanarya Adaları’nın tropikal meyvelerinden çeşit çeşit jambon ve peynire, onlarcası aynı tezgâhta sergilenen makûl fiyatlı karideslere kadar her şey, insanda hemen oracıkta mutfağı kurup pişirme isteği uyandırıyor.
Bu haftaki yemeği otel odasının mutfağında pişiriyor olmak hem çok keyifli, hem de Türkiye’de de olan malzemelerden bulup seçmeyi gerektiğinden, biraz can sıkıcı. İşe ‘Çimçim’ denen, küçük ve ucuz olanları bizde de bulunabilen karidesle başladım. Burada ‘Pardon’ denen etli biberlerden ve içini ançuezle doldurdukları zeytinlerden katıp ekşisi ağır basan bir patates salatası yaptım. Buradaki tapas barlarda biber, önünüze kesinlikle bir hafta önceden kızartılarak öldürülmüş ve yağ çekmiş bir halde getirilmiyor. İyi yerlerde zeytinyağı, kötülerindeyse ayçiçeği yağında, sipariş anında kızartılarak servis ediliyor.

MALZEMELER
Taze patates 500 gram
Karides 20 adet
Kırmızı soğan 1 adet, küçük
Limon suyu ve kabuğu 4 adet
Sarmısak 1 adet, rendelenmiş
Roka 1 demet
Yeşil sivri biber 250 gram
Yeşil zeytin 100 gram
Ançuez 1 çay kaşığı
Tuz-karabiber

YAPILIŞI
Patatesleri soyun, üstünü iki parmak geçecek kadar su, iki limon suyu ve bolca tuz ekledikten sonra, orta ateşte kapağı kapalı olarak tencerede pişirin.
Karidesleri de kafalarını ayırdıktan sonra başka bir tencerede, ılık suyla örttükten sonra orta ateşte pişirmeye başlayın. Sudan buhar çıktığını gördüğünüzde pişip pişmediğini kontrol edin. Hazırsa, karidesleri içinde buzlu su olan bir kaba alın ve soğutup süzün. Fazla pişirirseniz aynı ette olduğu gibi su kaybedecek, lastik kıvamı alacaktır.
Soğan ve zeytinleri ince kıyın. Biberlerinizi hafifçe yağlayıp tuzladıktan sonra ızgara ya da kızgın bir tavada azıcık zeytinyağıyla sote edin. Sıcakken bir torbaya koyup ağzını bağlayın, 10 dakika kadar bekletip çıkartın; böylece kabuk ve çekirdeklerini rahatça ayırabileceksiniz. Etli kısmı kalmış biberleri, dönebileceği kadar zeytinyağı ekleyerek mutfak robotunda çekin, zeytin ve soğanla karıştırın, tuzunu ve bir limonun suyunu ekleyin.
Patatesler hazır olduğunda süzüp bir kâseye alın. Bir limonun suyunu ve dört limonun kabuklarını, sarımsağı ekleyip karıştırın ve ılınana kadar bekleyin. Patatesleri son anda karides ve rokalarla karıştırın. Üstüne sosunu gezdirip servis edin.
X