Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kargocular gümrükteki eşya için haraç alıyor

  Hürriyet Haber
  06.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 06.09.1998 - 00:01

  Gümrükler Başmüdürlüğü, hızlı kargo taşımacılığı kapsamında yurt dışından getirilen ve değeri 55 Ecu'yu geçmeyen model, numunelik eşyanın yanı sıra katalog, broşür, takvim gibi bir ürünün reklamı amacıyla getirilen kargolarda herhangi bir sorun çıkartmıyor. Bunun için de evrakların eksiksiz olması gerekiyor. Evrakları eksik olan paketler ise alıcıya teslim edilmiyor.

  Bunu fırsat bilen hızlı kargo taşımacısı firmalar da, getirdikleri paketlerin evraklarını 8 milyon lira ile 11 milyon 250 bin lira arasında değişen bedelleri almadan alıcılara teslim etmiyor. Alıcı da, nakliye ücretini ödediği halde paketini gümrükten çekebilmek için ayrıca bu bedeli taşıma şirketine ödemek zorunda kalıyor.

  Okuyucumuz Mehmet Gülbiz'ün Amerika'dan Federal Express Kargo şirketi aracılığıyla getirttiği dia filmler, gümrükte takıldı. Kargo şirketi, paketin gümrükten çekilebilmesi için gerekli olan evrakları ancak 10 milyon lira ödemesi halinde teslim edeceğini bildirdi.

  Gülbiz'in şikâyeti üzerine Federal Express Kargo yetkililerinden Gülin Taşdelen'le görüştük. Atatürk Havalimanı Gümrüğü'nün bilgisayarlı sisteme geçme aşamasında bir çok gönderinin gümrükte kaldığını belirten Taşdelen, hızlı kargo taşımacılığı yapan bütün firmaların gümrükten malın çekilebilmesi için mutlak gerekli belgeleri müşterilerine teslim ederken belli bir ücret talep ettiklerini doğruladı. Taşdelen, ‘‘Gümrükte takılan malın çekilebilmesi için müşteriye belgelerinin teslim edilmesi gerekiyor. Bunun için de müşteri bir ücret ödüyor. Bu ücret, firmamızda ve DHL'de 10 milyon lira olarak uygulanırken, UPS'de 8 milyon, TNT'de ise 11 milyon 250 bin lira’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı