Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kargo uçağı korkuttu

  Faik KAPTAN/İSTANBUL,(DHA)
  07 Mayıs 2010 - 12:58Son Güncelleme : 07 Mayıs 2010 - 13:03

  ÇİN kargo havayolu Jade Kargo'ya ait Boeing 747-400 ERF tipi uçağı Shangay Havalimanı’ndan kalkışı sırasında arka iniş takımlarının önündeki lastiğin dış kaplaması kopunca alt gövdesi büyük ölçüde yırtıldı. Pilot kalkışta lastiğin kaplamasının düştüğünü anladı ancak gövdedeki yırtığı Atatürk Havalimanı’na indikten sonra yapılan kontrolde gördü.

  UÇAKTAN FOTOĞRAFLAR

  Saat 04.00 sıralarında Çin’den aldığı yükünü getiren ve havacılıkta Jumbo alarak adlandırılan dev Boeing 747_400 tipi kargo uçağı Atatürk Havalimanı’na indi. Kargo terminaline park ettikten sonra uçağın pilotu, yer görevlilerine kalkışta lastik kaplamasının düştüğünü söyledi. Bunun üzerine uçağın altında yapılan kontrolde arka iniş takımlarının olduğu yerdeki alt gövdede iki büyük delikle birlikte yaklaşık üç metre boyunda yırtık olduğu tespit edildi.

  DHMİ yetkilileri uçağın altındaki bu yırtığın seferin yapılmasına engel olmadığını bu bölgede iniş takımlarının boşluğu olduğunu belirttiler.Kopan parçanın biraz daha geride olan yakıt tankına gelmemesinin ise büyük şans olduğunu söylediler.

  Türkiye ile Çin arasındaki ilk ve tek tarifeli kargo hizmetini veren şirket, Boeing 747_400'ü Shanghai Pudong Havaalanı ile İstanbul Atatürk Havalimanı ve Avrupa’daki bazı merkezler arasında yük taşımasında kullanılıyor.

  LASTİK MOTORA ÇARPTI

  Bu arada Atatürk Havalimanı’nda yine lastikten kaynaklanan bir olay daha yaşandı. Uçak lastiklerini taşıyan aracın römorkundan kurtulan bir lastik düşüp yuvarlanarak park halindeki bir uçağın motoruna çarptı. Motorda yapılan incelemede bir hasar olmadığı belirlendi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı