Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Karekod sisteminde sıkıntı bitmedi

  A.A
  18 Mayıs 2010 - 12:07Son Güncelleme : 18 Mayıs 2010 - 12:08

  İkinci gününde bütün eczaneleri kilitleyen İlaç Takip Sistemi “karekod” uygulamasında, sorun büyük oranda çözüldü. Ağır çalışan sistem için kesin çözüm bekleniyor.

  Uygulamanın, hafta başına denk gelmesi nedeniyle dün kilitlenmesinin ardından sorunun çözülmesi için yürütülen çalışmalar sonucunda bugün sistem tekrar çalışmaya başladı.

  Sistemin ağır işlemesi nedeniyle hasta ve yakınlarının eczanelerde uzun süre beklemek zorunda kaldığı öğrenildi. Eczacılar bu durum karşısında hasta ve yakınlarını bekletmemek için öğleden sonra ve birkaç saat sonra gelmesini isteyerek eczaneden göndermek zorunda kaldığı bildirildi.

  Konya Numune Hastanesinde karşısında faaliyet gösteren bir eczanenin sorumlusu Bahattin Sert, sabah saatlerinde sistemi açtıklarında hiçbir sorunla karşılaşmadıklarını belirti.

  Sistemin dün olduğu gibi kilitlenmediğini ancak çak yavaş çalıştığını ifade eden Sert, “Sistem bazen hızlanıyor bazen ağırlaşıyor. İşlemini bitirebilmek için bazen yarım saat beklettiğimiz hastalar oldu. Bazılarını da 5 dakika içinde işlemini yapıp ilaçlarını verdik. Yavaş yavaş sistem oturmaya başlıyor. Ağır çalışmasına karşın sorun büyük oranda çözüldü” dedi.

  Geçici çözüm bulundu

  Konya Eczacılar Odası Başkanı Tevfik Göçer ise sistemdeki “ITS kayıt sonlandırma” butonunun kaldırıldığını, bu sayede sistemin kilitlenmesinin önüne geçildiğini belirtti.

  Bu butonun kaldırılmasıyla sorunun geçici olarak çözüldüğünü ifade eden Göçer, “Sisteme giriliyor ama çok ağır çalışıyor. Bu şekilde de yine hasta ve yakınları ile eczacılar büyük sıkıntı içindeler. Hastalar eczanelerde dakikalarca beklemek zorunda kalıyor. Soruna kesin çözüm bulunması gerekli. Önümüzdeki günlerde Ankara'da sorunların tartışılacağı bir toplantı yapılacak. Orada çözüm önerileri, uygulamanın ertelemesi veya devamı konuları görüşülecek” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı