ANKARA HABERLERİ

Kardiyolog doktorun hattat ve ferman merakı

Umut ERDEM
23.07.2007 - 00:00Son Güncelleme : 22.07.2007 - 21:19
Umut ERDEM

Dedesinden öğrendiği hattatlık sanatını günümüze taşıyan kardiolog Alpman’ın, ayrıca padişah fermanlarına da özel bir ilgisi var.

İlgi seviyesi koleksiyonerlik düzeyine gelen Alpman’ın arşivinde, II.Mahmut’tan Abdulhamit’e, Abdulaziz’e kadar pek çok padişaha ait 25 ferman bulunuyor. Doktorluk mesleğinin stresini atmak için yağlıboya resim ve karakalem çalışmalarını da yürüten Alpman, sanata olan sevgisini daha da ileri götürerek bir sanat galerisi açtı. Genç kardiolog, Cinnah Caddesi üzerinde Alpman Sanat Galerisi adıyla açtığı sanat evinde sevdiği ressamların eserlerine kucak açıyor. "Bir doktorun ne kadar iyi olduğunu o doktorun ne kadar sanatçı ruhuyla dolu olduğu belirler" diyen Alpman Hürriyet Ankara’nın sorularını şöyle yanıtladı:

Hattatlığa olan ilginiz nasıl başladı?

Babam oldukça güzel yazı yazardı. Eskiden grafos kalem denilen, hattatların kamıştan yapılan kalemlerine benzeyen kesik uçlu kalemler vardı. Bunlarla çini mürekkebi kullanarak çok güzel yazılar yazardı. Sanırım ona da bu yetenek dedemden geçmiş. Dedemin de kendisinin kesik uçla yazdığı şiir defterleri vardır. Yani onlara hattat demek yanlış olmaz. Onlar kadar olmasa da ben de kesik uçla güzel yazı yazarım.

YAŞAMLA ÖLÜM ARASINDAKİ ÇİZGİ

Çok stres yüklü bir meslek dalında çalışıyorsunuz. Bu stresten uzaklaşmak için mi sanatla uğraşmaya ağırlık verdiniz?

Doğru, biraz da başka şeylerle uğraşmak gereğini hissediyorum. Sanat da bunların içinde en güzeli. İnsanın yorgunluğunu alıyor, güzel şeyleri görmek yaşam sevinci veriyor. Doktor sanatçıların çok fazla olduğu doğru. Sanatçı gözlemci, hassas, duygulu olmalıdır. İnsan da bir sanat eseridir. Bir sanat eserini en iyi bir sanatçı anlayabilir. Dolayısı ile bir doktorun ne kadar iyi olduğunu, o doktorun ne kadar sanatçı ruhuyla dolu olduğu belirler diye düşünüyorum. Doktor sanatçıların çok fazla olmasının nedenlerinden birinin de; insan yaşamının ne kadar kırılgan olduğunu ve yaşamla ölüm arasındaki o incecik çizgiyi en iyi bilenlerden birinin de doktorların olmasından kaynaklandığını sanıyorum. Bu çizgiyi iyi bilenlerin, dünyaya ve insanlara bakışı farklı olur çünkü.

Alpman Sanat olarak hedefleriniz neler olacak?

Alpman Sanat’ın en büyük hedefi, Türk sanatını ve sanatçısını hak ettiği yere, yani dünya sanat camiasına kabul ettirmek. İkinci hedefimiz ise başkentimize ulusal bir galeri kazandırmak. Bu projenin bir taşı dahi olabilmek bana büyük bir onur verecek. Ayrıca tüm etkinliklerimizde mutlaka topluma katkıda sağlamak istiyoruz. Bunun için de, etkinliklerimizi mutlaka bir sivil toplum örgütüyle paylaşıyoruz. Türk Eğitim Derneği, Türk Silahlı Kuvvetleri Elele Vakfı ve UNICEF, bizim için başlangıç oldu. Gerçekleştirmek istediğimiz bir proje de, geleneksel sanatların yoğun olduğu fuarlar düzenlemek. Hat, tezhip, minyatür, ebru gibi sanatlara insanların, bunlara yabancılar da dahil çok büyük bir ilgisi var. Geleneksel sanatlarımızla uğraşan, fakat bu uğraş geçimlerini sağlamadığı için farklı uğraşlar veren çok iyi sanatçılarımız da var. Bu projeyle, sanatçılarımızı tüm dünyaya tanıtıp sanatsal üretimlerine ve ilerlemelerine yardımcı olmak istiyoruz.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kardiyolog doktorun hattat ve ferman merakı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:44
  • Guneş
   06:25
  • Öğle
   12:54
  • İkindi
   16:23
  • Akşam
   19:01
  • Yatsı
   20:29
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı