Gündem Haberleri

  Kardinal Scola: Türkiye'deki sivil bir protesto

  Eda BERKBAYRAK/MİLANO-DHA
  16.06.2013 - 15:26 | Son Güncelleme:

  İTALYA’da Milano Başpiskosposu Kardinal Angelo Scola, Taksim Gezi Parkı eylemlerini değerlendirirken, "Türkiye’deki sivil bir protesto" dedi.

  La Stampa gazetesinde yayınlanan röportajda, Avrupa’da kilise ve sivil toplumun "yaşlı ve yorgun" olduğunu ifade eden Scola, "radikal reformlar" gerektiğini vurguladı. Scola, "Türkiye’de devam eden protestolar Arap Baharı’nın bir bölümü mü?" sorusu üzerine, "Bilindiği gibi bu, İslamileştirme çalışmalarının yanında giderek büyüyen otorite gibi çok sayıda etkenlerin tetiklediği sivil bir protesto. Bu Avrupa’nın dikkate alması gereken bir başka ciddi işarettir" yanıtı verildi.

  "ASİLERİN ARASINDA KÖKTENDİNCİLER VAR"

  Kardinal Scola, Suriye’deki durumun iyi anlaşılması gerektiğini belirterek, "Ortadoğu’daki piskoposlar silahlı müdahaleye karşı" derken, Batının ’asi’ denilen gruplar hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığını söyledi. Asilerin içinde kökten dincilerin yer aldığının altını çizen Scola, bölgede Sünni ve Şii halk arasında büyük bir mezhep çatışmasının belirginleşmeye başladığını belirtti.

  AVRUPA YAŞLI VE YORGUN

  "Neden Avrupa sadece seyrediyor, neden batı Hıristiyanları sessiz?" sorusuna Scola, "Biz, kilise ve sivil toplum gibi yaşlı ve yorgunuz" yanetı verdi. Scola, "Kabul etmek istemiyoruz ama Avrupa neredeyse gün batımında. Yeni bir sentez gerek" dedi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı