GİRESUN HABERLERİ

Kardeş şehir Alba’nın Belediye Başkanı Marello Giresun’da

DHA
27.03.2017 - 17:00Son Güncelleme :
DHA

GİRESUN(DHA) - Giresun’un kardeş şehri İtalya’nın Alba kentinin Belediye Başkanı Maurizio Marello, İtalya’nın eski Türkiye Büyükelçisi Carlo Marsili ve Fındık Derneği Başkanı Flavio Borgna, beraberindeki heyetle birlikte Belediye Başkanı Kerim Aksu’yu ziyaret etti.

Belediye girişinde konuklarını çiçeklerle karşılayan Başkan Kerim Aksu, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi, “Bir çok ortak yanımız var. Bu kardeşliğin büyümesi ve sonsuza kadar sürmesini diliyorum” dedi ve şunları söyledi:

“Sizleri burada görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Çok ortak noktamız var. Giresun, 5000 yıllık tarihi olan Venedik ve Cenevizliler zamanında deniz ticaretinin asıl olduğu merkezlerden biridir. Giresun’a fındığın dünyadaki merkezi diyebiliriz. Aynı zamanda kirazın dünyaya yayıldığı bir kenttir. Kiraz 2 bin yıl önce Japonya başta olmak üzere Avrupa’nın belli noktalarına buradan yayılmıştır. İl genel nüfusumuz 450 bin, kent nüfusu 110 bin dolayındadır. Ancak dünya üzerinde 2 milyonun üzerinde Giresunlu olduğu biliniyor” ifadelerini kullandı.

İtalya Alba Belediye Başkanı Maurizio Marello da, Giresun hakkında güzel bilgiler aldıklarını belirerek, “Alba’nın 6 kardeş şehri var. Giresun için fındık kardeşliği diyebiliriz. Sıcak bir karşılama oldu. Kendimizi evimizde hissettik. Başta Belediye Başkanı Sayın Kerim Aksu olmak üzere kardeş şehir olmamızı sağlayanlara teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Kerim Aksu, konuklarına özel tasarım, gümüş fındık çotanağı hediye etti. Alba Belediye Başkanı Belediye Başkanı Maurizio Marello ise Başkan Aksu’ya kentin bir albümünü ve Alba armalı bir saat hediye ederek, “Baktığınızda bizi hatırlamanız için“ dedi.

Kardeş Şehir Alba’dan gelen misafirler daha sonra Ticaret Borsasını ziyaret etti. Başkan Temel Yanıkoğlu ve Meclis Başkanı Harun Aydın tarafından karşılanan heyet dünyada fındık alanında bir ilk olan Fındık Lisanslı Deposu ve Fındık Spot Borsası’nı gezdiler. Başkan Yanıkoğlu, 12 milyon Euroya mal olan tesislerin AB fonları ve Türkiye kaynakları ile yapıldığını, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu’nun projeye her aşamasında destek olduğunu, İtalya ile olan fındık diyalogunun kardeş şehir Alba ile güçlenmesini arzu ettiklerini söyledi.

Alba heyeti, Ticaret ve Sanayi Odası’nı da ziyaret etti. Başkan Hasan Çakırmelikoğlu, misafirlerine Giresun ekonomisi hakkında bilgi verdi.
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Giresun haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Giresun ilinden Kardeş şehir Alba’nın Belediye Başkanı Marello Giresun’da hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2017 tarihinde saat 17 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kardeş şehir Alba’nın Belediye Başkanı Marello Giresun’da haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı