Kardemir üretim kapasitesini artırdı

Hürriyet Haber
10 Temmuz 2001 - 15:44Son Güncelleme : 10 Temmuz 2001 - 15:44

Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret (Kardemir) Genel Müdür Yardımcısı Tamer Atalay, özelleştirme öncesi 750 bin ton çelik üretimi yapan kurumun, bu yıl 1 milyon ton üretim yapmayı hedeflediğini bildirdi.

Bayrampaşa Belediyesi'nin organizasyonu ve Safranbolu Belediyesi'nin daveti üzerine Safranbolu'ya düzenlenen basın gezisi çerçevesinde, 1937 yılında Karabük'te kurulan ve 1995 yılında özelleştirilerek yüzde 100'ü halka satılan Kardemir gezildi.

Atalay, gezi sırasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye'de 16 milyon ton olan çelik üretiminin yüzde 6'sını Kardemir'in gerçekleştirildiğini ve yıllık üretim kapasitesininin 1 milyon 100 ton olduğunu söyledi.

Şirketin yüzde 100 hissesinin halka açık olmasıyla karar alma ve piyasa koşullarına göre hareket etme şansını yakaladıklarını anlatan Atalay, yavaş yavaş sistem modernize olurken, personelde de küçülmeye gittiklerini kaydetti.

Atalay, "Özelleştirme öncesi maaliyetler ile şimdiki maaliyetlerimiz arasında yarı yarıya fark var. Üretim maaliyetlerinde ton başına 60 dolar daha aşağı çekildi. Bizim hedefimiz, bu kötü koşullarda hem Türkiye hem de dünyadaki piyasa koşullarına göre bu mücadeleyi yapabilmek için fiyatları daha da aşağı indirebilmek. Bunun yollarını arıyoruz" dedi.

"İHTİSAS GÜMRÜKLERİ KURULSUN"

Yurdışındaki üretim maaliyetleri ile Kardemir'deki maaliyetler arasında çok büyük uçurum bulunmadığını dile getiren Atalay, yurtdışında bu tür tesislerin liman kentlerine kurulması nedeniyle nakliye açısından büyük avantaj sağladıklarını, Devlet Demiryolları'nın tolerans sağlaması ve alınacak bir kaç önlemle üretim maaliyetlerinde dışarıyla başa baş hale gelebileceklerini söyledi.

Atalay, Kardemir'in cevherden üretim yaptığı için mutlaka ayakta kalması gereken bir tesis olduğunu da hatırlatarak, ihtisas gümrüklerinin kurulması önerisinde bulundu.

Bu gümrüklerden girip çıkan malın iyi kontrol edilmesi halinde Türkiye'ye giren çeliğin kalitesinin yükseleceğini belirten Atalay, o zaman kendilerinin de rekabet şanslarının artacağını kaydetti.

"BORÇLARIMIZ UZUN VADEYE YAYILSIN"

Ülkede yaşanan ekonomik krizden kendilerinin de etkilendiğini dile getiren Atalay, şöyle konuştu:

"100 milyon dolar borcumuz var. Bunların büyük bir kısmı devlete ait. Bu krizden en az zararla borcumuzu kapatmak istiyoruz. (Borcumuz silinsin, bize borç para verin) gibi bir talebimiz yok. Devletten isteğimiz, mevcut borçlarımızın uzun vadeye yayılması, Devlet Demiryolları'nın taşımacılıkta kolaylık sağlaması.

Hükümetin bu konuya iyi niyetli bir yaklaşım göstereceğini düşünüyoruz. Çünkü ülkemizde parayla para kazanmak birşey ifade etmez. Önemli olan üretmektir. Üreten, istihdam yaratan tesisleri de bir şekilde ayakta tutmayı bilmemiz lazım."

"BİZİM AÇIMIZDAN BAŞARILIYIZ"

Atalay, özelleştirme öncesi yılda 750 bin ton, geçen yıl da 914 bin ton üretim yapan Kardemir'in bu yıl 1 milyon ton üretim hedefi bulunduğunu anlatırken, şunları kaydetti:

"Üretim kapasitemizi artırdık. Çalışma tempomuzu yükselttik. Yatırımlar yaptık. Maaliyetleri her yönden aşağıya çekmeye çalıştık. Bir miktar da devletten destek istiyoruz. Bu kadar çalıştıktan sonra bu destek hakkımız. Bizim açımızdan biz başarılıyız. Çünkü yaptıklarımız ortada. Özelleştirme öncesi yapılmayan, alınamayan kararları kısa dönemde alarak hayata geçirmek kolay iş değil. Bunların hepsi 3-4 yıl içinde başarıldı."
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı