Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kardelen cinayeti sanığına DNA şoku

  Yaşar ANTER/SÖKE (Aydın), (DHA)
  10 Aralık 2009 - 20:14Son Güncelleme : 10 Aralık 2009 - 20:15

  ALMANYA'nın Paderborn kentinde, 12 Ocak’ta evlerinin önünden kaçırılıp tecavüz edildikten sonra boğularak öldürülen 8 yaşındaki Kardelen Kıraç’ın katil zanlısı 29 yaşındaki Ali Kur, Aydın’ın Söke İlçesi’nde ikinci kez hakim karşısına çıktı.

  Yapılan DNA testlerinde, Kardelen’in üzerinde ve cinsel organında Ali Kur’un doku örneklerine rastlandığı belirlendi. Cinayette kayınpederi Kadir Ayaz’ı suçlayan Kur’a bu durumu hatırlatan hakim, “Küçük kızı öldürdükten sonra cesedi yıkamışsın ama DNA testi cinayeti ortaya çıkardı. Buna diyeceğin var mı” diye sordu. Ali Kur ise sessiz kalmakla yetindi. Dava ek iddianamenin hazırlanması için 24 Aralık tarihine ertelenirken, küçük Kardelen’in anne babası adliye çıkışında yine sinir krizi geçirdi.

  Cinayeti işledikten sonra Didim’de polise teslim olan Ali Kur’un ‘cinsel saldırı’ ve ‘kasten adam öldürme’ suçundan yargılandığı Söke Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davada ikinci duruşma yapıldı. Nazilli Cezaevi’nde tutuklu bulunan Ali Kur, jandarma ve polisin yoğun güvenlik önlemleri arasında adliyeye getirildi. Siyah gömlek ve takım elbise giyen Ali Kur’un duruşmasına, öldürülen Kardelen’in annesi Döndü ve babası Yasin Kıraç ile yaklaşık 15 akrabası da katıldı. Duruşmayı, Kıraç ailesinin Ankara Barosu’na kayıtlı avukatı Yasemin Ogün ile CMUK’un tayin ettiği Ali Kur’un Aydın Barosu’na kayıtlı avukatı Derya Serter’in yanı sıra çoğunluğu Almanya’dan 20’ye yakın basın mensubu izledi. Soğukkanlı hareketleriyle dikkati çeken Kur’un yaklaşık 15 kilo verdiği görüldü.

  Cinayeti kabul etmeyip kayınpederi 49 yaşındaki Kadir Ayaz’ı suçlayan Ali Kur’un ifadeleri ve iddianamenin okunmasının ardından, hakim Turan Taşkaya yapılan DNA testinin sonuçlarını açıkladı. Taşkaya, DNA testinde, Kardelen’in üzerinde Ali Kur ve eşi Zehra Kur’a, cinsel organında da sadece Ali Kur’a ait doku örneklerine rastlandığını bildirdi. Ali Kur’a dönen hakim Taşkaya, “Senin evinde yapılan kontrollerde de Kardelen ve senin DNA’ların var. Senin iddia ettiğin gibi kayınpederin Kadir Ayaz’ın DNA’larına rastlanmadı. Küçük kızı öldürdükten sonra cesedi yıkmışsın ama DNA’lar cinayeti ortaya çıkardı. Buna diyeceğin var mı” sorusunu yöneltti.
  Soruyu yanıtsız bırakan Ali Kur’a, Kardelen’in anne ve babasının ‘Hayvan, şerefsiz’ diye bağırdığı duyuldu. Hakim, anne ve babayı uyardı.

  Ali Kur’un avukatı Derya Serter, müvekkili ile kayınpeder Kadir Ayaz’ın yüzleştirilmesini istedi. Dışarıda bekleyen Kadir Ayaz’ın içeriye girmesiyle salon yeniden hareketlendi. Kur ve Ayaz birbirlerine hakaret edip küfürler savurdu. Avukat Serter’in, Kadir Ayaz’la ilgili de DNA testi yapılması isteği mahkeme heyetince reddedildi.

  Kayınpeder Ayaz, Almanya ve Türkiye’de daha önce verdiği ifadeyi aynen tekrarladığını söyledi, Ali Kur’a dönüp, “Hayvan desem hayvana hakaret olacak” diye konuştu. Yaklaşık 1 saat süren duruşmanın sonunda dava ek iddianamenin hazırlanması için 24 Aralık 2009 tarihine ertelendi.

  Karara, Kardelen’in anne ve babası tepki gösterdi. Adliye çıkışında sinir krizi geçiren anne Döndü Kıraç, “Adalet istiyorum adalet” diye bağırdı. Acılı anneyi yakınları güçlükle sakinleştirdi. Baba Kıraç ise adliyenin camlarını yumrukladı, kapılarını tekmeledi.

  Kıraç ailesinin avukatı Yasemin Ogün, “Kamu vicdanının sağlanması için bir an önce bu duruşmaların sona ermesini ve kararın bir an önce verilmesini istiyoruz. Alman ve Türk adli makamlarının ciddi çalışmaları sonucu bu duruma kadar gelindi. Kardelen yeniden güneşi göremese de sanıyorum adalet yerini bulacak” dedi

  Duruşma bitiminde yeniden Nazilli Cezaevi’ne gönderilen Ali Kur’un soğukkanlı davranışları dikkat çekti.

  KAYINPEDERİ DEDEKTİF GİBİ İZ SÜRMÜŞTÜ

  Almanya'nın Paderborn kentinde, 12 Ocak'ta evlerinin önünden kaçırılıp tecavüz edildikten sonra boğularak öldürülen 8 yaşındaki Kardelen Kıraç'ın katil zanlısı Ali Kur, olayın ortaya çıkacağını anlayıp Almanya’yı terkettikten sonra anne ve babasının yaşadığı Aydın’da yakalanmıştı. Almanya’da yaşayan ve minik Kardelen’in ailesine ‘katil zanlısı damadını bulup adalete teslim edeceğini’ söyleyerek Türkiye’ye gelen Kadir Ayaz’ın onun izini bulduğu öne sürülmüştü. Kur’un, 20 kişiyle birlikte izini süren kayınpederi ile buluşmak için geldiği Didim’de yakalandığı iddia edilmişti. Aydın Valiliği ise Kur’un yol kontrolünde yakalandığını açıklamıştı. Alman basınının haftalarca Ali Kur’un Aydın’da olduğunu yazmasına rağmen İnterpol’den tutuklama emrinin geç yollandığı, Aydın polisinin de zanlının yerini bilmesine rağmen harekete geçemediği yorumları yapılmıştı.

  Kur ise ilk duruşmasında cinayeti kayınpederi Kadir Ayaz’ın işlediğini, kendisinin de sadece ona yardım ettiğini öne sürmüştü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı