İZMİR HABERLERİ

Karbonmonoksit zehirlenmesine karşı uyarılar

DHA
16.02.2017 - 12:53Son Güncelleme :

İZMİR Halk Sağlığı Müdürü Uzm.Dr. Mustafa Kırlangıç, karbonmonoksit zehirlenmesi ve alınması gereken önlemlerle ilgili açıklama yaptı.

DHA


Türkiye'de bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben ve baca zehirlenmelerinin hemen her yıl kış aylarında özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaştığını belirten İzmir Halk Sağlığı Müdürü Uzm.Dr. Mustafa Kırlangıç, güneybatıdan esen lodos nedeniyle her yıl onlarca kişinin özellikle sobadan olmak üzere sızan karbon monoksit gazı ile zehirlendiğini vurguladı. Karbonmonoksitin renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı ve zehirli bir gaz olduğunu ifade eden Dr. Kırlangıç, "Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller, zehirlenme ve ölüme neden olur. Havagazı, kömür vb. ısıtma amacıyla kullanılan her tür soba ve ocakta yanma sırasında oluşur. Karbon monoksit zehirlenmeleri sıklıkla; kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeniyle meydana gelir. Karbon monoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa, zehirlenmeler ölümle sonuçlanabilir" diye konuştu.
Kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite belgesine sahip olup olmadığına, garantilerine ve garanti sürelerine dikkat edilmesi gerektiğini açıklayan Uzm.Dr. Mustafa Kırlangıç, kullanılan yakıtın standartlara uygunluğunun kontrol edilerek izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmaması gerektiğini dile getirdi. Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralacağı, soba içinde düzensiz ısı dağılımı nedeniyle de baca çekişi zayıflayacağı için soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat çeken Kırlangıç, "Sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konulmamalı, yakıt yavaş yavaş ilave edilmeli, yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalı. İyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbonmonoksit zehirlenmesi riski artacağından soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalı. Özellikle alçak basınçlı lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalı, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmeli" dedi.

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Karbonmonoksit zehirlenmesine karşı uyarılar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Şubat 2017 tarihinde saat 12 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Karbonmonoksit zehirlenmesine karşı uyarılar haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı