Gündem Haberleri

  Karayolunda taşımacılık lisansı alıma süresi bitiyor

  ANKARA (A.A)
  13.01.2006 - 10:39 | Son Güncelleme:

  Karayolunda taşımacılık yapanlara lisans almaları için tanınan süre sona eriyor. Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü'nün lisans alımı için ikinci kez uzattığı süre, 28 Şubat 2006 tarihinde sona erecek.

  Lisans almayanlar bu tarihten sonra taşımacılık sektöründe faaliyet gösteremeyecek. Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürü Talat Aydın, yaptığı açıklamada, Türkiye'de ulaştırma sektöründe taşımacılığın yüzde 95 oranında karayolu üzerinden gerçekleştirildiğini, deniz, hava ve demiryolu taşımacılığının yüzde 5-6 dolayına kaldığını belirtti.

  Bu durumun, bugüne kadar taşımacılık sektöründe bir düzenlemenin yapılmamasından kaynaklandığını ifade eden Aydın, daha önce taşımacılık yapmak için herhangi bir yeterlilik aranmadığını, ehliyeti olan herkesin yurtiçi eşya taşımacılığı yapabildiğini hatırlattı. Aydın, karayollarında ihtiyaçtan 2-3 kat fazla aracın taşımacılık yaptığını belirterek, bunun hem arz fazlalığına hem de haksız rekabete yol açtığını söyledi.

  “LİSANS ALMA SÜRESİ UZATILMAYACAK”

  Bu nedenlerle 2003 yılında çıkarılan Karayolu Taşıma Kanunu gereği sektörde mali ve mesleki yeterlilik ile mesleki saygınlık ilkesinin arandığını anlatan Aydın, bunun ardından da Karayolu Taşıma Yönetmeliği'nin yayınlandığını anlattı.
  Düzenlemelerin kamyoncular, komisyoncular, kooperatifçiler ve eşya taşımacılığı alanında çalışanları ilgilendirdiğini vurgulayan Aydın, sektörün uyumu için mevzuatta tanınan sürenin 28 Şubat 2006 tarihinde dolacağını bildirdi. Yönetmeliğin, taşımacılık sektöründe faaliyet gösterenlerin Bakanlık'tan yetki belgesi almalarını zorunlu tuttuğunu vurgulayan Aydın, lisansların alımı için tanınan sürenin 2 kez uzatıldığını ancak bir daha süre uzatımının söz konusu olmayacağını bildirdi.

  Talat Aydın, sektörde daha önce dar kapsamlı uluslararası eşya taşımacılığı ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı lisansı uygulandığını, bu kapsamda 30 yılda 4 bin 771 işletmeciye lisans verildiğini söyledi. Aydın, düzenlemelerin ardından da lisanslı karayolu taşımacılık işletmesi sayısının bugün itibariyle 32 bini aştığını bildirdi.

  YAKLAŞIK 100 BİN LİSANS VERİLECEK

  Verilecek lisans sayısının yaklaşık 100 bin civarında olacağını tahmin ettiklerini kaydeden Aydın, kamyoncuların da aralarında bulunduğu ferdi taşımacılık yapanların büyük kısmının henüz lisanslarını almadıklarını belirtti.
  Aydın, Türkiye'de toplam 667 bin kamyon, tanker, çekici ve yarı römorkör bulunduğunu, bunların 100 bininin uluslararası taşımacılık yaptıkları için zaten lisansları olduğunu, 100 bininin de resmi plaka taşıdıkları için lisans almalarına gerek olmadığını ifade etti. Geriye kalan 467 bin aracın lisans alması gerektiğini vurgulayan Aydın, ancak filosunda çok sayıda araç bulunan şirketlerin tek lisansla çalışabileceğini hatırlatarak, bu nedenle verilecek lisans sayısının daha az olacağını dile getirdi.

  Kara Ulaştırması Genel Müdürü Aydın, sürdürdükleri otomasyon projesinin de 1 ay içinde tamamlanacağını, bu sayede karayolunda taşımacılık yapan her türlü aracın plaka ve sürücü bilgilerinin GSM şebekesi üzerinden sorgulanarak, anında lisanslı olup olmadığının belirleneceğini sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı