Ege Haberleri

EGE

  Karayolları Uçan Yol’u üstlenmedi

  Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)
  08 Aralık 2011 - 00:00Son Güncelleme : 07 Aralık 2011 - 21:44

  Büyükşehir Belediyesi’nin, “Uçan Yol” adıyla bilinen projeyle, Yeşildere Caddesi ile paralelindeki Meles Çayı ve raylı sistem, Menderes Caddesi’nden Onat Caddesi’ne kadar köprülü kavşakla aşılarak kesintisiz ulaşım hedeflendi.

  Büyükşehir Belediyesi buradaki kamulaştırmalar için 16 milyon TL harcadı. Ardından da 20 Eylül’de Uçan Yol’un köprüsü, Yeşildere üzerindeki kavşağın yapımı ihalesine çıktı. Toplam sekiz firma ihaleye katıldı. Bu yolun daha sonra otogar ve çevre yoluna bağlanması öngörüldü.

  Ancak girişim, Ulaştırma Bakanlığı’nın Konak ile Yeşildere yolunu yeraltına bağlayan Konak Tüneli projesiyle çakıştı. Büyükşehir ve bakanlık iki yolun çakıştığı Yeşildere yolu üzerinde yapılacak kavşakla ilgili anlaşmazlığa düştü.

  24 Eylül’deki Konak Tüneli temel atma töreninde Başkan Aziz Kocaoğlu, Uçan Yol’u bakanlığa devrettiklerini, yaptıkları ihaleyi ise iptal edeceklerini açıkladı. Kocaoğlu, projenin otogara kadar uzanan bölümüyle çevre yolu bağlantısını da bakanlığın yapmasını istedi. Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü’ne gönderilen yazıyla Uçan Yol’la ilgili yanıt istendi. İstek genel müdürlüğe iletildi.

  İki ay sonra yanıt

  Karayoları Genel Müdürlüğü iki ay sonra, olumlu yanıt bekleyen Büyükşehir’in istediği yazıyı gönderdi. Yazıda, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Konak Tüneli ve Yeşildere yolu üzerindeki kavşak yollarını yapacağı bildirildi, Uçan Yol’un tamamıyla ilgili açıklamaya yer verilmedi. Buna göre Karayolları kavşaktan sonra Buca yönüne doğru bağlantı yolunu, kapatılan Köy Hizmetleri eski alanı olan bugün Kızılay’ın depolarının yeraldığı bölgeye kadar götürecek. Ancak bağlantıyı yapmayacak. Geriye kalan 800 metrelik yol ve Menderes Caddesi üzerinde yapılacak ve bağlantıyı sağlayacak köprüyü Büyükşehir yapacak.

  Yeni ihale sinyali

  Büyükşehir Belediyesi, yazıyı değerlendirip, mevcut ihaleyi iptal edip etmeme kararı alacak. Karayolları’nın yazısına göre Büyükşehir Belediyesi’nin kavşak bölümünü ihaleden çıkarması gerekecek. Büyükşehir Belediyesi köprü ve geri kalan yolun yapımını üstlenecek. Bunun için de 20 Eylül’de yapılan ihalenin iptali konusunda Başkan Kocaoğlu ve bürokratlar kısa süre sonra karar verecek. İhalenin yüzde 80’ninden fazlası kapsam dışı kalacağı için büyük bir olasılıkla iptal edilmesi bekleniyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı