« Hürriyet.com.tr

Karayipler’deki balayı cenneti

St. Lucia’nın büyük kısmı yağmur ormanlarıyla kaplı. Volkanik bir ada ve Karayipler’in en güzellerinden. Yüzölçümü yaklaşık olarak Gökçeada’nın iki katı, nüfusu Yalova kadar. Ufak olmasına bakmayın, ekonomist Sir Arthur Lewis ve şair Derek Walcott sayesinde iki Nobel ödülü kazanmış. Bozulmamış doğası, yeşile boyanmış dağları, sülfür püskürten volkanları, vadileri, balıkçı köyleri ve vahşi orkideleriyle adeta bir yeryüzü cenneti.

Saffet Emre TONGUÇ
X

Martinique ve St. Vincent adaları arasındaki St. Lucia, rakibi Barbados’dan 160 kilometre uzaklıkta. Çoğu Karayip adasındaki gibi burada da önce Arawaklar, ardından Karayip yerlileri yaşamış. Tahta bacak lakaplı korsan François Le Clerc, 16. yüzyılın sonunda adaya ilk yerleşen Avrupalı. Kuzeyindeki Pigeon (Güvercin) Adası’na yerleşip geçen gemilere saldırmış. Pigeon bugün   St. Lucia Caz Festivali’nin en önemli mekanlarından. Aynı zamanda da Sandals turistik tesislerine ve The Landings isimli lüks villalara ev sahipliği yapıyor.
DEVLET İNGİLİZLERİN, KÜLTÜR FRANSIZLARIN ETKİSİNDE
17. yy’da İngilizler adayı sömürgeleştirmeye çalışmış. 1651’de ele geçirmişler. Sonraki 150 yılda ada Fransızlarla İngilizler arasında el değiştirmiş. 19. yüzyılda şeker tarlalarında çalıştırılmak üzere Afrika’dan getirilen köleler ada nüfusunun yüzde 70’ine ulaşmış. Günümüzde, çoğunluğun atası Afrika kökenli. Sen Luşa diye telaffuz edilen adadaki şeker endüstrisi 1960’larda tamamen bitince yerini muz üretimine bırakmış. Ada İngiltere’den özgürlüğünü 22 Şubat 1979’da almış.  Yine de İngilizden çok Fransızlar iz bırakmış. Ülkenin ana dili İngilizce. Evlerde Patois dedikleri Fransız Creole’si konuşuluyor. Mutfakları, köy adları, soyadları hep Fransız etkisi taşıyor. Dolayısıyla İngilizler eğitim, politik yapı ve adli sistemde ön plana çıkarken, Fransızlar kültürü, sanatı, müziği ve dansı etkilemiş. Kalipso en çok dinlenen müzik türü.
GEÇİCİ EHLİYET SATIYORLAR
623 kilometrekarelik adanın plajları diğer Karayip adalarıyla kıyaslandığında volkanik yapı dolayısıyla sıradan. En iyi plajlardan biri kuzeydeki Rodney Bay’de: Rduit. Ayrıca Marigot Bay, Anse Chastanet, Pigeon Point Beach, Choc Bay ve Malabar Beach tercih edebileceğiniz diğer plajlar. 170 bin nüfusun yüzde 67’si Katolik ama Hıristiyanlığın diğer mezheplerine de rastlanıyor. Adada hazirandan ekime kadar yağış sezonu var. Sıcaklık ortalaması 25-30 derece, yazın ise 32 dereceye kadar çıkıyor.
St. Lucia’da kimisi doğanın koynuna gizlenmiş, kimisi dalış merkezi ve SPA’ya sahip çok lüks oteller var. Restoranları dünya standartlarında. Para birimi Eastern Caribbean Doları (EC$). 1 ABD Doları yaklaşık olarak 2.7 EC$ civarında. ABD Doları da çok yaygın olarak kullanılıyor. Trafik soldan. Otomobil kiralayan turistlere geçici ehliyet satıyorlar. Adada çok görkemli iki dağ var. Soufriere’deki Gros Piton Dağı UNESCO’nun Dünya Kültürel Mirası Listesi’nde. Büyük Piton 738, Petit Piton olarak geçen küçüğü ise 696 metre yükseklikte. Soufriere yakınlarındaki Mount Soufriere ise ay yüzeyini hatırlatan kaynayan sülfür kraterlerinin olduğu bir yer. Burada yanardağların volkanik hareketleri hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Castries’in güneyinde bulunan Marigot Bay Karayiplerin belki de en güzel koyu. Pahalı yatların demirlediği bu koy keyifli bir güne ev sahipliği yapabilir. Adayla ilgili daha ayrıntılı bilgiyi internette bulabilirsiniz: www.stlucia.org, www.visionsofstlucia.com,www.paradisestlucia.com

NELER YAPILIR?

? Turistlerin yüzde 36’sı evlenmek ya da balayı için adaya geliyor. Uzmanlaşmış şirketler mevcut.
(www.awesomecaribbeanweddings.com)
? Yağmur ormanlarında teleferikle ya da bir kablo üstünde kayarak gezebilirsiniz. Bu özelliği sayesinde Natural History dergisi adayı dünyanın en iyi 50 eko turizm merkezinden biri ilan etmiş. (www.rfat.com)
? Piton dağlarının üstünden helikopterle uçabilirsiniz. (www.stluciahelicopters.com)
? Bir başka seçenek katamaranla günlük tekne turuna çıkabilir, 90 dakikada Martinik’in başkenti Fort de France’a gidebilirsiniz. (www.stluciaboattours.com)
? Dalış meraklıları için en iyi adres Anse Chastanet. (www.mysticmantours.com , www.ansechastanet.com) St. Lucia Jazz Festivali, mayısın ilk haftasında düzenleniyor.
(www.stluciajazz.org)

NEREDE YENİR?

? Big Chef Steakhouse: Muhteşem etler, çok iyi bir şarap mahzeni ve Küba purosu. Rodney Bay’de.
(www.bigchefsteakhouse.com)
? The Coal Pot: Fransız şef Xavier Ribot’nun Vigie Cove’daki lezzet mabedi. (Tel: 758 452 55 66)
? Jacques: Vigie Cove kıyısında, hoş bir Fransız restoranı. Uluslararası mutfaktan, yerel lezzetlerden örnekler bulunuyor. Deniz ürünleri çok lezzetli. (www.froggiejacques.com)
? Chic: Rodney Bay’de, ödüllü ve şık bir restoran
(Tel: 758 452 99 99)

Kaynak: Saffet Emre TONGUÇ