Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Karayılan: Silah bırakmak intihar olur

  Can HASASU / ERBİL, (DHA)
  25 Ağustos 2006 - 11:30Son Güncelleme : 25 Ağustos 2006 - 11:53

  Terör Örgütü’nün elebaşılarından Karayılan şu aşamada silah bırakmalarının intihar olacağını söyledi.

  Kandil Dağı’nın Irak tarafında kalan kısmında bir basın toplantısı düzenleyen terör örgütü PKK’nın önde gelen isimlerinden Murat Karayılan, 1 Eylül itibariyle tek taraflı ateşkes ilan edebileceklerini öne sürdü.
  Karayılan, Türk hükümetinin karşı adımlarına göre örgütün silah bırakmaya kadar gidebileceği ancak bunun şimdi yapılmasının intihar olacağını söyledi.

  Karayılan, Türkiyeli Kürt aydınlar, Amerikalıların ve Iraklı Kürtlerin barışçıl bir çözüme varılması yönünde temennileri olduğunu ifade ederek bu bağlamda yeni bir dönem başlatmak için 1 Eylül’den itibaren silahlı eylemlerini tek taraflı olarak durduracaklarını söyledi. Karayılan, terör örgütün derhal silah bırakmasının intihar olacağını belirterek, Türk hükümetinin atacağı adımlara göre bunun gelecekte mümkün olabileceğini öne sürdü.

  İSTEKLER SIRALANDI

  Basın toplantısında dağıtılan bir bildiride de terör örgütünün silah bırakmak için, Türkiye’den istekleri sıralandı.
  Bildiride, terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın Kürt hareketi lideri olarak tanınması ve hapiste bulunan PKK’lı teröristlerin serbest bırakılması gibi istekler yer aldı. Bildiride, "Bize karşı saldırılar durdurulur ve Abdullah Öcalan’ın tutukluluk koşulları iyileştirilirse ateşkesi fiilen 1 Eylül tarihinde başlatabiliriz" ifadesi yer aldı.

  KATIRLAR GİTTİ ARAZİ ARAÇLARI GELDİ

  Kandil’deki basın toplantısına sınırlı sayıda haberci katılabildi. Terör örgütü daha önce Kandil’de düzenlediği toplantılara Türk medyasını davet etmiyordu. Basın mensupları buluşma noktasından toplantı yerine arazi araçlarıyla götürüldü. Bölgeden ele geçirilen son görüntülerde PKK’nın Irak topraklarında katır sırtından inip jiplere bindiğini gösteriyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı