"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Karayalçın rüzgarı Ankara’yı sarıyor

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın’ın CHP ile ittifak yaparak Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığına soyunması CHP’nin ilçelerdeki çalışmalarını da hızlandırdı.

CHP’nin özellikle geçmiş dönemde iktidarı elde ettiği ya da oy potansiyelinin yüksek olduğu Mamak, Yenimahalle ve Etimesgut’ta çalışmalarını hızlandırdığı gözlenirken, birbirinden güçlü aday adayları kendini göstermeye başladı.

CHP’de Büyükşehir Belediyesi adayının belli olmasından sonra kuşkusuz en çok merak edilen soru "Çankaya Kalesi" için bayrağı kimin taşıyacağı. Başkan Muzaffer Eryılmaz yeniden aday gösterilmezse, kulislerde Çankaya adayının son ana kadar gizli tutulacağı da konuşuluyor. CHP’nin sürpriz yaparak Çankaya’da kadın bir aday çıkarabileceği de /images/100/0x0/55eb2809f018fbb8f8aef83dfısıltılar arasında. Seslendirilen iddialara göre CHP, İsmet İnönü’nün torunu Gülsüm Bilgehan Toker’e teklif götürmeye hazırlanıyor. Yine Çankaya için ismi geçenler arasında Ankara İl Başkanı Yaşar Çatak, Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Fazıl Güleken, Ürgüp eski Belediye Başkanı Bekir Ödemiş ve Levent Gök de var.

Kulislerde en yeni senaryo

Bazı çevrelerde tartışılan en yeni senaryo ise, Ankara’da bir anlamda devrim niteliğinde. Bu senaryo da şöyle:

"CHP’nin Karayalçın’ın adaylığı ile sergilediği ’solda birlik ve uyum’ tablosu, Ankara’da farklı bir rüzgar ve enerji yarattı. ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras’ın da, ’Solun ortak adayı olması halinde Karayalçın’ı destekleriz’ açıklaması bu enerjinin bir örneği. Bu atmosfer, hemen, Büyükşehir’in yanısıra Ankara’nın ilçeleriyle bütünleşen bir uyum tablosuna dönüştürülmeli.

Parti ilçe adaylarını da YSK sürecini beklemeden açıklamalı ve Ankaralı’ya Büyükşehir ve ilçelerle birlikte ortak hizmet projelerini, bütünsel olarak anlatmalı. Büyükşehir ve ilçe belediyeleri arasında uyumdan, işbirliğinden doğan ortak bir güç vaadi, yeni bir heyecanın yanısıra, yeni bir umut da olacaktır."

Yenimahalle’de Fethi Yaşar

CHP’liler Karayalçın’ın Büyükşehir için isminin kesinleşmesiyle Yenimahalle’nin tekrar kazanılması konusunda büyük bir adımın atıldığı konusunda hem fikir. SHP’nin de desteğiyle CHP’liler Yenimahalle’nin tekrar kazanılacağına emin. Tek soru işareti aday belirleme konusunda. CHP’lilerin Yenimahalle için aday profili ise, "Şentepe’de yer sofrasına oturabilecek, Batıkent’in sorunlarında devrimci olabilecek, Çayyolu’nda entelektüel birikimini konuşturabilecek" bir isim olarak çiziliyor. Bir diğer önemli nokta olarak ise, Yenimahalleli’nin seveceği ve ilçeden bir ismin aday olması gerektiği konuşuluyor.

Yenimahalle için öne çıkan isimlerin başında yıllarca Yenimahalle’de ikamet eden ve halkın sevdiği bir isim olan Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Fethi Yaşar geliyor. Yine eski başkan adayı Ufuk Ataç, Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Ünsal Toker ve Servet Ünsal’ın ismi adaylık için geçiyor.

Demir ve Tinç öne çıkıyor

MHP’nin Enver Demirel gibi güçlü bir aday çıkarmasıyla Etimesgut’ta umutlanan CHP’nin bu ilçede "Sarı Saçlım Mavi Gözlüm" şarkısıyla parti programlarının değişilmez ismi eski Milletvekili Faruk Demir’i aday yapabileceği konuşuluyor. Yine özellikle uzun yıllardır Etimesgut’ta siyaset yapan ve halkın iyi tanıdığı Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mustafa Tinç’le de CHP’nin seçimi kazanabileceği konuşuluyor.

Mamak’ta güçlü aday adayları

Mamak’ta İlçe Başkanı Veli Gündüz Şahin’in ve eski Belediye Başkanı Selahattin Öcal’ın isminin yanı sıra halkın iyi tanıdığı ve bölgenin profiline uyan Mamak Belediyesi Meclis Üyesi Muharrem Özcan’ın da aday yapılabileceği kulislerden sızan bilgiler arasında.

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok’un Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı için aday adaylığını açıklamasının ardından, "MHP kendi oyunu alırsa seçimi kazanabiliriz" düşüncesinden hareketle CHP, Keçiören için de umutlandı. CHP Keçiören’de Çağ Ankara Genel Yayın Yönetmeni İlhami Öztürk veya İlçe Başkanı Mehmet Yurtsev’i aday gösterebilir.

CHP’nin Gölbaşı Belediyesi başkan adaylığı için bürokrat Özgün Ökmen’i, Elmadağ’da Ünver Karakuzu ya da kapatılması durumunda Hasanoğlan Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’ı, Polatlı’da Sami Çay’ı, Haymana’da Samim Yaşar’ı aday göstermesi bekleniyor.

DSP’nin gözü Akbulut’ta

SOLDA
ittifak için DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ile SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın’ın merakla beklenen görüşmesinden sonuç alınamayınca DSP Ankara’da temaslarını hızlandırdı.

Ancak kulislerde Ankara’da önceki seçimlerde bölünen solda, DSP’nin "bir bölen" olmayacağı ve son ana kadar bu konuda çözüm aranacağı da kuvvetle seslendiriliyor.

DSP şu anda ise eski ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut ile temasa geçmeye hazırlanıyor. Akbulut’un ismi yıllardır sol partiler için geçer. Akbulut her görüşmemizde "Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni düşünmüyorum" dese de DSP önce Büyükşehir, olumsuz yanıt alınması durumunda da Çankaya Belediyesi için Akbulut’a teklif götürmeye hazırlanıyor. Akbulut’un ikna edilememesi durumunda da DSP kulislerinde birbirinden ilginç isimler dolaşıyor.

DSP’nin Büyükşehir Belediyesi için düşündüğü bir diğer isim Mehmet Tomanbay olurken, CHP’nin kurucularından Kasım Gülek’in kızı Tayyibe Gülek’e de teklif götürülebileceği konuşuluyor. DSP’nin Büyükşehir Belediyesi’ne aday gösterebileceği isimler arasında TÜMAY Dershaneleri’nin sahibi Zeki Hançerlioğulları’nın da adı geçiyor. Genel Sekreter Yardımcısı Tufan Bural’ın da Büyükşehir Belediyesi için ismi geçerken, Bural’ın DSP’nin güçlü olduğu Polatlı’ya kaydırılabileceği kulislere sızan bilgiler arasında.

Siyaset bu, son ana kadar ne olacağı belli olmaz. Ancak sakin, yapıcı ve uyumlu tavırlarıyla tanınan ve belki de CHP’nin "Mutlaka ikna edebiliriz" diye düşündüğü DSP Genel Başkanı Zeki Sezer pek de ikna edilecek gibi görünmüyor. Ankara Hürriyet’e öncceki gün konuşan DSP İl Başkanı Durak Karabulut’un, "Sezer talimat versin her bölgede adayımızı açıklarız" sözleri de DSP’nin CHP ile ittifak konusunda birleşme pazarlığı değil bir seçim hazırlığı içinde olduğunu gösteriyor. Bu konuda özellikle DSP teşkilatlarının Sezer’e, "2007’nin ardından bu seçimlere de girmezsek parti çok kan kaybeder, yok olur gideriz" telkininde bulunduğu söyleniyor.

Başta Karayalçın’ın adaylığı konusunda DSP’nin "Bağımsız aday olsun" açılımı ve CHP’nin bu yaklaşıma yanaşmaması AKP saflarında sevinçle karşılanıyor. Ayrıca kent kulislerinde dolaşan başka bir iddia da DSP’nin ittifak yapmaması konusunda AKP’lilerin bir çalışma yürüttüğü yönünde. Tüm bu iddialarda gerçeklik payı olup olmadığı önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.
X