Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Karayalçın: Demokrasi açığı yaşanıyor

  Hürriyet Haber
  30.10.2005 - 19:00 | Son Güncelleme: 30.10.2005 - 19:00

  SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Türkiye'de ciddi bir demokrasi açığının yaşandığını öne sürdü.Karayalçın, partisinin Beşiktaş İlçe Merkezi'nin yeni binasını hizmete açtı.

  Açılışta konuşan Karayalçın, Sosyalist Enternasyonal'in kararları ve ilkeleriyle Atatürk ilke ve devrimleri arasında bir çelişki olmadığını herkesin bilmesi gerektiğini söyledi.


  Kimsenin kendi düşüncesiyle Atatürkçülük tanımı yapmaması gerektiğini vurgulayan Karayalçın, “SHP Atatürk'ün ne göbek adını ne soyadını kullanır. SHP, 'Mustafa Kemal Atatürk' adını kullanır” dedi.
  Türkiye'de siyasetin kimlikler üzerinden yapıldığını, bunun da Atatürkçülük ve sol düşünce önündeki en büyük tehlike olduğunu savunan Karayalçın, kimlik siyasetini sürdürebilmek için AK Parti ve CHP'nin çok güçlü bir stratejik ortaklık kurduğunu ileri sürdü.


  Karayalçın, “Bakmayın tartışmalarına. Kendilerine rakip gördükleri partinin önünü kesmek için yapmayacakları şey yok. Aralarındaki farklılık, horonla dans etmek gibi. Biri danstan yana, biri horondan yana” diye konuştu.


  İşbaşında üçüncü yılını dolduran AK Parti Hükümeti'nin insanlara yoksulluk, işsizlik getirdiğini, toplumsal sorunların Hükümet için hiçbir öneminin olmadığını savunan Karayalçın, “tarihin en ağır ve acı emek sömürüsünün yaşandığını” öne sürdü.


  Erken seçim konusuna da değinen Karayalçın, şunları söyledi:

  “Türkiye'de ciddi bir demokrasi açığı yaşanmakta. Seçmenlerin yarısının oyu Meclis'te temsil edilemiyor. SHP için önemli olan demokrasi açığının kapatılmasıdır. Bu konuda mücadele ediyoruz. SHP, doğrudan siyaset yapılmasını öngörmektedir.”"

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı