Gündem Haberleri

  Karatepe: İslam devletine karşıyım!

  Hürriyet Haber
  05.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sözleriyle hem partisinin kapanmasına neden olan, siyasi hayatını da yargı kararıyla noktalayan RP'li eski Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Şükrü Karatepe, laiklik karşıtı konuşması nedeniyle yargılandığı DGM'de ‘‘İslam devletine’’ karşı olduğunu söyledi. Karatepe, ‘‘Ben, İslamiyet'e siyasi yönü olmayan, sivil bir din olarak inanıyorum. Dinin, siyasi propagandaya alet edilmesini ve siyasi bir ideoloji olarak algılanmasını doğru bulmuyorum.'Din devleti-İslam devleti' gibi anlayışlara her zaman karşı çıktım ve bunu pek çok yerde konuştum ve yazdım’’ dedi.

  Anayasa Mahkemesi'nin, 5 yıl siyaset yasağı getirdiği ve Danıştay'ın da, kesinleşmiş 1 yıllık hapis cezası nedeniyle belediye başkanlığını düşürdüğü Karatepe, dün yine, Ankara 2 No'lu DGM'de TCK'nın 312/2 maddesindeki ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik’’ suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle yargılanmaya başlandı.

  Karatepe DGM'de kendini ‘‘Siyasi hayatımda ve belediye başkanlığımda hiçbir zaman din istismarı yapmadım. Dini siyasete alet etmedim. Anayasa ve yasalara uygun davrandım’’ diye savundu. Mart sonunda 4 ay 26 günlük cezasını çekmek için cezaevine girecek olan Karatepe, tarih, hukuk ve Atatürkçülük dersi verir gibi 11 sayfalık bir savunma yaptı. Basını sözlerini çarpıtmakla suçlayan Karatepe, davayı açan DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel'e de çattı. Karatepe, Savcı Yüksel'in, ‘‘Konumu gereği Atatürk'ü ve gerçek Atatürkçülüğü koruması’’ gerekirken, iddinamesinin ilk cümlesiyle ‘Adeta Atatürk’e hakaret edilmiş olmasını ister göründüğünü' öne sürdü. Karatepe, iddianamenin ‘imaya, kişisel kanaate’ dayandığını ve ‘siyasi’ olduğunu savunarak, ‘‘İma yoluyla dava açılsa, Türkiye büyük bir hapishaneye döner' dedi. Karatepe, ‘‘Ben ömrümde Atatürk'e hiç hakaret etmedim, edilmesini de yanlış bulurum ve kınarım. Atatürk'ün şahsına ve gerçek Atatürkçülere saygım vardır. Ama tüm değerli şeyler gibi Atatürk'ün istismarı da yanlıştır’’ diye konuştu.

  Mahkeme Başkanı Mehmet Turgut Okyay, dava dosyasının, esas hakkındaki görüşünü hazırlaması için savcıya verilmesini ve Karatepe'nin duruşmalardan vareste tutulmasını kararlaştırdı. Duruşma bir başka güne ertelendi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı