Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Karateciler “unvanlarını” korumak istiyor

Karate Milli Takımı geçen yıl elde ettiği Avrupa şampiyonluğu ve dünya ikinciliğini bu yıl da korumak için çalışmalarını yoğun bir tempoda sürdürüyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
İspanya'nın Tenerife kentinde, 10-13 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan Avrupa Şampiyonası için Antalya'da kampa giren Karate Milli Takımı, teknik, taktik ve kondisyon ağırlıklı çalışma yapıyor.

Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, 2011 yılında Türkiye'yi uluslararası turnuvalarda çok iyi bir şekilde temsil ettiklerini belirterek, aynı başarıların altına bu yıl da imza atmak istediklerini söyledi.

Antalya'daki milli takım kampına büyükler ve gençlerin katıldığına işaret eden Delihasan, “Gençlerimiz, büyük ağabeylerinin tecrübelerinden faydalanıyorlar. Gençler 10-12 Şubat'ta Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapılacak olan Avrupa Ümitler ve Gençler Karate Şampiyonasına katılacaklar. Büyüklerin kampı ise antrenörlerin önerileri doğrultusunda değişik illerde yapılacak. Şimdiden alt yapı çalışmalarına başladık. 2012 yılını da dolu dolu geçirmek istiyoruz. Şu ana kadar herhangi bir sıkıntımız yok” dedi.

Delihasan, 2013 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) kendi içinde yapacağı toplantıda, olimpiyat oyunları programına alınacak ve programdan çıkarılacak branşları görüşeceğini hatırlatarak, “Bu toplantıda oylama yapılacak. Biz karatenin olimpiyatlara alınma olasılığı en yüksek branşlardan biri olduğu düşüncesindeyiz. Her sporcu olimpiyatlarda mücadele etmek ister. Ancak, biz maalesef şimdiye kadar olimpiyatlarda mücadele edememenin sıkıntısı yaşadık. Eğer olimpiyatlara kabul edilirsek, uluslararası arenada isim yapmış bir çok sporcumuzu bu sporun içinde tutabiliriz ve sporcularımız rüyalarını gerçekleştirmek için mücadelede ederler. Karatenin 2013 yılında olimpiyat programına alınmasını, 2020'de de kısmet olursa İstanbul'da, tatamiye çıkmayı arzu ediyoruz” diye konuştu.

Türkiye'de futboldan sonra en fazla aktif sporcusu bulunan branşlardan birinin karate olduğuna değinen Delihasan, Türk halkının karateye büyük ilgisinin olduğunu, şu ana kadar 110 bin kayıtlı üye tespit ettiklerini bildirdi. Delihasan, aktif sporcu sayısının ise 2011 yılında 30 bin civarında olduğunu ifade etti.

Karate Milli Takımı 2011 yılında Avrupa Şampiyonasında 17, Dünya şampiyonasında da 12 madalya kazanmıştı.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler