Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Karases tutuklandı

  Hürriyet Haber
  26 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 26 Mart 1999 - 00:01

  Almanya Federal Başsavcılığı, Karases Cemalettin Kaplan'ın oğlu, sözde halife Metin Kaplan'ı, ‘‘terör örgütü kurmak’’ suçundan tutukladı. Başsavcılık açıklamasında Kaplan'ın bir kişi için ölüm fetvası çıkarttığı, örgütten ayrılanları cezalandırmak için de örgüt kurduğu bildirildi.

  Karases olarak bilinen Cemalettin Kaplan'ın oğlu Karases Metin Kaplan, dün Karlsruhe kentinde bulunan Federal Başsavcılığı'nın emriyle tutuklandı. Federal Başsavcılık tarafından yapılan yazılı açıklamada, 46 yaşındaki sözde halife Muhammed Metin Kaplan'ın, Federal Yüksek Mahkemesi'nin, 23 Mart 1999 tarihinde, ‘‘terör örgütü kurmak’’ suçundan verdiği tutuklama kararına dayanarak, Federal Kriminal Dairesi'ne bağlı özel ‘‘GSG9’’ timleri tarafından Köln'de tutuklandığı bildirildi.

  ÖLÜM FETVASI

  Polisin tutuklama operasyonundan sonra, Kaplan'ın evinin yanı sıra, kendisinin başında bulunduğu Köln'deki sözde ‘‘Halife Devleti’’ne ait mekanların da aranmaya devam edildiği belirtilen açıklamada, Kaplan'ın, örgütünü eleştirenler ve örgütten ayrılanları cezalandırmak amacıyla terör örgütü kurmak ve Türkiye'deki radikal taraftarları için saldırı planı hazırlamakla suçlandığı kaydedildi. Açıklamada, operasyonun ve Kaplan ile ilgili soruşturmanın, bir İslami örgüte karşı olmadığı vurgulanan açıklamada, sadece bu örgütün başında bulunan terörist nitelikteki çekirdek kadronun hedeflendiği ifade ediliyor. Metin Kaplan'ın, babası Cemalettin Kaplan'ın 1995 yılında ölmesinden sonra kendisini sözde halife ilan ederek, çekirdek kadroda yer alan en az 2 kişiyle birlikte, halifeliği korumak için her türlü girişimde bulunduğu bildirildi. Kaplan'ın, örgütünün yayın organında çıkan bir yazısında, 1996 yılında örgütten ayrıldıktan sonra Berlin'de kendisini halife ilan eden Halil İbrahim Sofu isimli kişi için ölüm ‘‘fetvası’’ çıkardığı belirtildi. Sofu, 8 Mayıs 1997 tarihinde evinde kimliği belirsiz kişilerce öldürülmüştü. Federal Başsavcılık açıklamasında, Kaplan'ın ‘‘kukla’’ olarak nitelediği Türkiye'deki rejimi devirmek amacıyla Mayıs 1998 tarihinde ‘‘cihad’’ çağrısında bulunduğu hatırlatılarak, aynı kişinin tüm ‘‘Atatürkçüler’’in öldürülmesi için çağrıda bulunduğu kaydedildi. Bu çağrı üzerine, örgüte mensup bazı militanların, Türkiye Cumhuriyeti'nin 75'nci kuruluş yıldönümü kutlamaları sırasında Ankara'da Anıtkabir'e ve İstanbul'da da Fatih Camii'ne karşı kanlı saldırıları planlamak ve organize etmek için Türkiye'ye gönderildikleri bildirildi. Açıklamada, Kaplan'ın başında olduğu örgütünün 1984 yılında Köln'de ‘‘İslam Cemaat ve Cemiyetler Birliği’’ (İCCB) adı altında kurulduğunu, 1992 ile 1994 yılları arasında Anadolu Federe İslam Devleti (AFİD) ismiyle faaliyet gösterdiği ve Mart 1994 yılından itibaren Hilafet Devleti ismini aldığı vurgulandı.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı